Wydrukuj tę stronę

Jarosławskie dla Niepodległej

Jarosławskie dla Niepodległej, to inicjatywa Muzeum Kamienica Orsettich, wspierana przez Powiat Jarosławski i starostę Tadeusza Chrzana. Dziś, 12 stycznia, zainaugurowano profil na portalu społecznościowym, zatytułowany właśnie "Jarosławskie dla Niepodległej", swój wygląd zmieniła strona internetowa muzeum. Rozpoczęto także wielką społeczną akcję zbiórki pamiątek, związanych z odzyskaniem niepodległości właśnie w Jarosławskiem (dla niezorientowanych warto powiedzieć, że Jarosław i okolice były jednym z głównych centrów czynu niepodległościowego w ówczesnej Galicji).

Za pomocą internetu (Facebook - profil dostępny TUTAJ - warto polubić, nie tylko przez miłośników historii - oraz  strony Muzeum Kamienica Orsettich TUTAJ), przez cały rok 2018, będzie prowadzone kalendarium najistotniejszych, najciekawszych wydarzeń na drodze do odzyskania niepodległości Polski, w naszej lokalnej Ojczyźnie, czyli tytułowym Jarosławskiem. Będzie ono ilustrowane, często unikatowymi fotografiami ze zbiorów muzealnych. Ale to nie wszystko.

Muzeum zwróciło się z apelem o związanym z przygotowywaniem okolicznościowej wystawy i publikacji. Jego pełna treść poniżej:

"W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich przygotowuje jubileuszową wystawę i okolicznościową publikację.

W związku z powyższym zwracamy się z uprzejmą prośbą do Państwa – mieszkańców Jarosławia i powiatu jarosławskiego o wsparcie naszych działań. Zależy nam bardzo na całościowym i wyczerpującym przedstawieniu tych wielkich i tragicznych wydarzeń wojennych oraz zmagań politycznych o niepodległą Rzeczypospolitą.

Poszukujemy oryginalnych, nieznanych dotychczas, dokumentów pisanych, wspomnień, żołnierskich i rodzinnych fotografii, wszelkiego typu pamiątek i przedmiotów wykonanych w czasie wojny.

Wspólnie dołóżmy wszelkich starań, aby uhonorować i wprowadzić na karty historii szeregowych żołnierzy regularnych armii, Legionów oraz ludności cywilnej, tych wszystkich, którzy ponieśli na swoich barkach największy ciężar wojny.

Z góry dziękujemy."

Kontakt: Muzeum w Jarosławiu, Rynek 4; tel.: 16 621-54-37; mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.