Wydrukuj tę stronę

Anna Brzyska blisko drugiego medalu w ME Juniorek w Belgradzie

Po zdobyciu złota w turnieju drużynowym, Anna Brzyska (PKS Kolping Jarosław) była bliska medalu także w turnieju drużynowym Mistrzostw Europy Juniorek w Belgradzie. Niewiele zabrakło aby uczennica jarosławskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego powtórzyła ubiegłoroczony sukces i wywalczyła brąz w grze podwójnej.

17-letnia Anna Brzyska świetnie spisała się w zespołowej rywalizacji w serbskiej stolicy. Wygrała 4 z 6 pojedynków, w tym w finale z Rumunią (3:2), gdy Polki przegrywały 0:2. Następnie jarosławianka wystąpiła indywidualnie – w singlu, deblu z Zuzanną Wielgos z Politechniki Rzeszów i mikście z Mateuszem Zalewskim z ZKS Drzonków.

Najbliżej podium nasza zawodniczka była w deblu. Rok temu w chorwackim Varażdinie Brzyska i Wielgos zdobyły brąz. W Serbii znów miały szansę na podium, ale w ćwierćfinale nieznacznie uległy irlandzko-walijskiemu duetowi Sophie Earley/Anna Hursey 2:3 (11:3, 11:13, 9:11, 11:8, 11:13).

Anna Brzyska i Zuzanna Wielgos świetnie spisywały się w grze podwójnej. Obie urodziły się w 2005 roku i przed nimi jeszcze 2 sezony startów w juniorkach. W Belgradzie szły jak burza, w 1 rundzie pokonały Słowenki Polonę Horvat i Nusę Kadis 3:0 (11:4, 11:5, 11:2),  w 1/16 finału wygrały z duńską parą Ann-Christine Christensen/Mille Lyngose Stofregen 3:0 (11:7, 11:6, 11:7) i w 1/8 finału z belgijskim deblem Eloise Duvivier/Candice Lardinois 3:1 (11:9, 11:6, 8:11, 11:7). Bardzo szkoda porażki w 1/4 finału z Earley i Hursey.

W kontynentalnej czołówce Ania Brzyska, której trenerem w SMS Jarosław jest Mateusz Czernik, znalazła się też w pozostałych konkurencjach. W grze pojedynczej oraz mieszanej zajęła miejsca 9-16.

W mikście w parze z Mateuszem Zalewskim zaczęła zawody od zwycięstw z Austriakami Julianem Fellingerem i Jennifer Henning 3:2 (11:7, 9:11, 11:7, 7:11, 11:5) oraz luksembursko-belgijską parą Mael Van Dessel/Candice Lardinois 3:0 (11:1, 11:7, 11:7). Następnie Anna Brzyska i jej rówieśnik Mateusz Zalewski pokonali francuski mikst Thibault Poret/Cela De Stoppeleire 3:1 (11:4, 2:11, 11:9, 11:7). W 1/8 finału niestety przegrali z Rumunami Dariusem Movileanu i Eleną Zaharią 2:3 (13:11, 7:11, 9:11, 11:8, 9:11).

W singlu z kolei  Anna Brzyska ograła Czeszkę Lindę Zaderovą 4:1 (11:6, 11:9, 11:6, 9:11, 11:4), potem wygrała z Hiszpanką Fioną Elvirą Rad 4:0 (11:6, 11:6, 11:6, 14:12), a w 1/8 finału doznała porażki z Niemką Annett Kaufmann 0:4 (8:11, 8:11, 11:13, 5:11).

W ME w Belgradzie polską reprezentację kadetek prowadził trener Mateusz Czernik. Po wywalczeniu srebrnego medalu w turnieju drużynowym, później Natalia Bogdanowicz zdobyła złoto w mikście z Arturem Gromkiem i deblu z Rumunką Biancą Mei Rosu oraz srebro w singlu. Na co dzień Bogdanowicz jest zawodniczką Warmii Lidzbark Warmiński.