Baza noclegowa - informacje praktyczne.

  • Wydrukuj
  • Email
  • Baza noclegowa - informacje praktyczne.. Uchodźcy z Ukrainy, którzy nie mają gdzie się udać po przekroczeniu granicy, otrzymują bezterminową i nieodpłatną pomoc od rządu polskiego (wyżywienie i mieszkanie) we wskazanych lokalizacjach. Uchodźcy, którzy przekraczają granicę w woj. podkarpackim znajdą zakwaterowanie i wyżywienie na terenie woj.: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, lubuskiego i łódzkiego (do wyznaczonych miejsc przysługuje bezpłatny transport). Obecnie najbardziej zaawansowana baza danych pomocowych - w tym miejsc zakwaterowania dla poszukujących i tych, którzy mogą je zaoferować - funkcjonuje na stronie pomagamukrainie.gov.pl w trzech językach i jest intuicyjna. W przypadku dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z numerami telefonów:800 100 990 - infolinia z ogólnymi informacjami, przeznaczona bezpośrednio dla uchodźców wojennych. 17 867 12 38 17 867 18 64 Sztab ewakuacji dzieci z Ukrainy - 532 402 575 Sztab miejsc dla dzieci z Ukrainy - 666 383 956Parlament przyjął również ustawę, która reguluje m.in. kwestię kwaterunku dla uchodźców przez osoby prywatne. Oto stosowny fragment: "Przepisy ustawy przewidują, że każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy może być przyznane świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 60 dni przyznane na wniosek. Maksymalna wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona w drodze rozporządzenia Rady Ministrów". Więcej TUTAJ oraz w załączniku. Przyjąłeś uchodźców z Ukrainy pod swój dach – co musisz załatwić? Więcej na temat pomocy uchodźcom z Ukrainy znajdą Państwo TUTAJ Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Kancelaria Prezydenta RP, własna. STRONA JEST AKTUALIZOWANA. NALEŻY PAMIĘTAĆ O JEJ "ODŚWIEŻENIU" (CTRL + R lub "przeciągnij w dół" palcem na ekranie telefonu)
STRONA JEST AKTUALIZOWANA. NALEŻY PAMIĘTAĆ O JEJ "ODŚWIEŻENIU" (CTRL + R lub "przeciągnij w dół" palcem na ekranie telefonu)

Uchodźcy z Ukrainy, którzy nie mają gdzie się udać po przekroczeniu granicy, otrzymują bezterminową i nieodpłatną pomoc od rządu polskiego (wyżywienie i mieszkanie) we wskazanych lokalizacjach. Uchodźcy, którzy przekraczają granicę w woj. podkarpackim znajdą zakwaterowanie i wyżywienie na terenie woj.: dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego, opolskiego, lubuskiego i łódzkiego (do wyznaczonych miejsc przysługuje bezpłatny transport).

Obecnie najbardziej zaawansowana baza danych pomocowych - w tym miejsc zakwaterowania dla poszukujących i tych, którzy mogą je zaoferować - funkcjonuje na stronie pomagamukrainie.gov.pl w trzech językach i jest intuicyjna.

W przypadku dodatkowych pytań, prosimy o kontakt z numerami telefonów:

  • 800 100 990 - infolinia z ogólnymi informacjami, przeznaczona bezpośrednio dla uchodźców wojennych.
  • 17 867 12 38
  • 17 867 18 64
  • Sztab ewakuacji dzieci z Ukrainy - 532 402 575
  • Sztab miejsc dla dzieci z Ukrainy - 666 383 956

Parlament przyjął również ustawę, która reguluje m.in. kwestię kwaterunku dla uchodźców przez osoby prywatne. Oto stosowny fragment:

"Przepisy ustawy przewidują, że każdemu podmiotowi, w szczególności osobie fizycznej prowadzącej gospodarstwo domowe, który zapewni zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy, którzy przybyli na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy może być przyznane świadczenie pieniężne z tego tytułu nie dłużej niż za okres 60 dni przyznane na wniosek. Maksymalna wysokość świadczenia pieniężnego zostanie ustalona w drodze rozporządzenia Rady Ministrów". Więcej TUTAJ oraz w załączniku.

Przyjąłeś uchodźców z Ukrainy pod swój dach – co musisz załatwić?

Więcej na temat pomocy uchodźcom z Ukrainy znajdą Państwo TUTAJ

Źródło: Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Kancelaria Prezydenta RP, własna.

STRONA JEST AKTUALIZOWANA. NALEŻY PAMIĘTAĆ O JEJ "ODŚWIEŻENIU" (CTRL + R lub "przeciągnij w dół" palcem na ekranie telefonu)

Załączniki do pobrania

specustawa-o-pomocy-obywatelom-ukrainy.pdfplik w formacie .PDF (35 Pobrań)