„Być uczniem „Kopernika" to nie tylko zaszczyt – to też obowiązek!"

  • Wydrukuj
  • Email
  • „Być uczniem „Kopernika" to nie tylko zaszczyt – to też obowiązek!". Dnia 22.04.2013r w murach naszego liceum odbyło się spotkanie z profesorem Kazimierzem Furtakiem. Kazimierz Furtak urodził się w Boratynie. Jest polskim naukowcem, inżynierem budownictwa, specjalistą z zakresu mechaniki obiektów mostowych, profesorem nauk technicznych oraz rektorem Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Po zakończeniu nauki w naszym liceum rozpoczął studia z zakresu inżynierii ruchu na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1979 na podstawie pracy zatytułowanej „Wpływ mikrodefektów strukturalnych w betonie na pracę żelbetowych belek mostowych". Doktorem habilitowanym został w 1987 r. a następnie postanowieniem Prezydenta RP z 22 listopada 1999 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Pracę naukową rozpoczął po studiach jako asystent stażysta w Zakładzie Budowy Mostów i Tuneli. Od tego czasu związany był z Politechniką Krakowską, przechodząc kolejne szczeble kariery naukowej. W 1975 został starszym asystentem, w 1980 adiunktem, a w 1987 docentem. W 2000 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2002 stanowisko profesora zwyczajnego i wykłada w Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych. W latach 1996–2002 przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej (wcześniej przez sześć lat był prodziekanem tego wydziału), od 2002 do 2005 był prorektorem Politechniki Krakowskiej ds. rozwoju, a w latach 2005–2008 prorektorem ds. nauki. W 2008 został wybrany na stanowisko rektora PK, w 2012 uzyskał reelekcję na czteroletnią kadencję. Pracował także okresowo w przedsiębiorstwach projektowych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z badaniami konstrukcji i materiałów, budową mostów i tuneli, konstrukcjami betonowymi i drewnianymi, wzmacnianiem i modernizacją konstrukcji mostowych. Jest wieloletnim członkiem Sekcji Budownictwa, Inżynierii Lądowej i Wodnej oraz Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, a także Międzywydziałowej Komisji Nauk Technicznych Polskiej Akademii Umiejętności. Został przewodniczącym Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji naukowych, w tym autorem książki Mosty zespolone (1999) oraz autorem trzech podręczników uczelnianych. Opracował jako autor lub współautor m.in. około 70 projektów budowy oraz modernizacji i remontów głównie obiektów mostowych. „Profesor Furtak, ku mojemu zdziwieniu, to bardzo przyjemny człowiek o bogatej osobowości. Miałem zupełnie inne wyobrażenie na temat tak wysoko postawionej postaci, a tymczasem zjednał sobie licealistów świetnym poczuciem humoru i otwartością."Tak o spotkaniu z rektorem Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, prof. Furtakiem, mówił Marek. Jak widać poniedziałkowy poranek nie tylko przywitał nas wspaniałą słoneczną pogodą, ale też obfitował w sporą dawkę cennych informacji. Nie tylko Marek był pod wrażeniem osobowości profesora, który odwiedził mury I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Zobaczmy z jakimi wrażeniami inni uczniowie opuścili aulę szkoły: „Po dzisiejszym spotkaniu uświadomiłam sobie, że ja również mogę być studentką Politechniki Krakowskiej, chociaż, przyznam szczerze, wcześniej nie brałam tego pod uwagę, ze względu na obawy, że mogę sobie nie poradzić. Profesor rozwiał moje wszelkie wątpliwości." Dorota „To była dla mnie dobra lekcja tego, że nie uczymy się dla szkoły, lecz dla życia!" Marcin „Pan Profesor darzy naszą szkołę wielkim szacunkiem i ma do niej ogromny sentyment, gdyż sam kiedyś był uczniem „Kopernika". Każdy absolwent naszej szkoły jest cennym studentem na wielu uczelniach." Dominik „Politechnika otwiera przed nami ogrom możliwości – właśnie takie wnioski wyciągnęłam po spotkaniu z Profesorem." Monika „Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się jak bardzo cenieni są absolwenci naszego liceum na uczelniach wyższych." Patrycja „Pan Profesor okazał się postacią otwartą i uśmiechniętą, urzekł mnie swoim poczuciem humoru." Beata Uczniowie od razu obdarzyli swojego gościa sympatią, zadawali mnóstwo pytań. Nie obeszło się bez anegdot, różnych historii z życia Profesora, a także nakreślenia jego planów na przyszłość. Zaskoczyły wszystkich zamiary bardzo aktywnego spędzenia wyczekiwanej emerytury . Pomimo wielu osiągnięć Profesor nadal pragnie prowadzić działalność naukową. W tym niecodziennym spotkaniu z profesorem Furtakiem najbardziej chyba urzekły nas słowa dotyczące wspomnień naszego gościa o czasach liceum. Profesor wielokrotnie podkreślał, że to, co osiągnął ma początek w NASZEJ SZKOLE. Zrozumieliśmy, że być dumnym ze swojej szkoły to zbyt mało – należy jeszcze dołożyć starań, aby szkoła była z nas dumna. przygotowanie: Kinga Sup (I LO Jarosław) View the embedded image gallery online at: https://powiat.jaroslawski.pl/nowosci-oswiatowe/item/1325-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BDby%EF%BF%BD%EF%BF%BD-uczniem-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BDkopernika-to-nie-tylko-zaszczyt-%EF%BF%BD%EF%BF%BD%EF%BF%BD-to-te%EF%BF%BD%EF%BF%BD-obowi%EF%BF%BD%EF%BF%BDzek#sigProId974644aee4

Dnia 22.04.2013r w murach naszego liceum odbyło się spotkanie z profesorem Kazimierzem Furtakiem.

Kazimierz Furtak urodził się w Boratynie. Jest polskim naukowcem, inżynierem budownictwa, specjalistą z zakresu mechaniki obiektów mostowych, profesorem nauk technicznych oraz rektorem Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Po zakończeniu nauki w naszym liceum rozpoczął studia z zakresu inżynierii ruchu na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1979 na podstawie pracy zatytułowanej „Wpływ mikrodefektów strukturalnych w betonie na pracę żelbetowych belek mostowych". Doktorem habilitowanym został w 1987 r. a następnie postanowieniem Prezydenta RP z 22 listopada 1999 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych. Pracę naukową rozpoczął po studiach jako asystent stażysta w Zakładzie Budowy Mostów i Tuneli. Od tego czasu związany był z Politechniką Krakowską, przechodząc kolejne szczeble kariery naukowej. W 1975 został starszym asystentem, w 1980 adiunktem, a w 1987 docentem. W 2000 objął stanowisko profesora nadzwyczajnego, a w 2002 stanowisko profesora zwyczajnego i wykłada w Instytucie Materiałów i Konstrukcji Budowlanych. W latach 1996–2002 przez dwie kadencje pełnił funkcję dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej (wcześniej przez sześć lat był prodziekanem tego wydziału), od 2002 do 2005 był prorektorem Politechniki Krakowskiej ds. rozwoju, a w latach 2005–2008 prorektorem ds. nauki. W 2008 został wybrany na stanowisko rektora PK, w 2012 uzyskał reelekcję na czteroletnią kadencję. Pracował także okresowo w przedsiębiorstwach projektowych. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z badaniami konstrukcji i materiałów, budową mostów i tuneli, konstrukcjami betonowymi i drewnianymi, wzmacnianiem i modernizacją konstrukcji mostowych. Jest wieloletnim członkiem Sekcji Budownictwa, Inżynierii Lądowej i Wodnej oraz Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej Polskiej Akademii Nauk, a także Międzywydziałowej Komisji Nauk Technicznych Polskiej Akademii Umiejętności. Został przewodniczącym Związku Mostowców Rzeczypospolitej Polskiej. Jest autorem lub współautorem ponad 200 publikacji naukowych, w tym autorem książki Mosty zespolone (1999) oraz autorem trzech podręczników uczelnianych. Opracował jako autor lub współautor m.in. około 70 projektów budowy oraz modernizacji i remontów głównie obiektów mostowych.

„Profesor Furtak, ku mojemu zdziwieniu, to bardzo przyjemny człowiek o bogatej osobowości. Miałem zupełnie inne wyobrażenie na temat tak wysoko postawionej postaci, a tymczasem zjednał sobie licealistów świetnym poczuciem humoru i otwartością."
Tak o spotkaniu z rektorem Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, prof. Furtakiem, mówił Marek.

Jak widać poniedziałkowy poranek nie tylko przywitał nas wspaniałą słoneczną pogodą, ale też obfitował w sporą dawkę cennych informacji. Nie tylko Marek był pod wrażeniem osobowości profesora, który odwiedził mury I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu. Zobaczmy z jakimi wrażeniami inni uczniowie opuścili aulę szkoły:

„Po dzisiejszym spotkaniu uświadomiłam sobie, że ja również mogę być studentką Politechniki Krakowskiej, chociaż, przyznam szczerze, wcześniej nie brałam tego pod uwagę, ze względu na obawy, że mogę sobie nie poradzić. Profesor rozwiał moje wszelkie wątpliwości."

Dorota

„To była dla mnie dobra lekcja tego, że nie uczymy się dla szkoły, lecz dla życia!"

Marcin

„Pan Profesor darzy naszą szkołę wielkim szacunkiem i ma do niej ogromny sentyment, gdyż sam kiedyś był uczniem „Kopernika". Każdy absolwent naszej szkoły jest cennym studentem na wielu uczelniach."

Dominik

„Politechnika otwiera przed nami ogrom możliwości – właśnie takie wnioski wyciągnęłam po spotkaniu z Profesorem."

Monika

„Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się jak bardzo cenieni są absolwenci naszego liceum na uczelniach wyższych."

Patrycja

„Pan Profesor okazał się postacią otwartą i uśmiechniętą, urzekł mnie swoim poczuciem humoru."

Beata

Uczniowie od razu obdarzyli swojego gościa sympatią, zadawali mnóstwo pytań. Nie obeszło się bez anegdot, różnych historii z życia Profesora, a także nakreślenia jego planów na przyszłość. Zaskoczyły wszystkich zamiary bardzo aktywnego spędzenia wyczekiwanej emerytury . Pomimo wielu osiągnięć Profesor nadal pragnie prowadzić działalność naukową.

W tym niecodziennym spotkaniu z profesorem Furtakiem najbardziej chyba urzekły nas słowa dotyczące wspomnień naszego gościa o czasach liceum. Profesor wielokrotnie podkreślał, że to, co osiągnął ma początek w NASZEJ SZKOLE.

Zrozumieliśmy, że być dumnym ze swojej szkoły to zbyt mało – należy jeszcze dołożyć starań, aby szkoła była z nas dumna.

przygotowanie: Kinga Sup (I LO Jarosław)