Nuda, nuda i jeszcze raz nuda - czy tak musi być?

  • Wydrukuj
  • Email
  • Nuda, nuda i jeszcze raz nuda - czy tak musi być?. Nuda i monotonia. To dla wielu ludzi cechy współczesnej szkoły. Tak nie musi być, o czym kolejny raz przekonali się uczniowie klas psychologiczno-pedagogicznych Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. Juliusza Słowackiego w Jarosławiu. 10 grudnia 2009 r. uczestniczyli oni w drugiej z cyklu Oblicza młodości - uwarunkowania psychospołeczne kreowania własnej przyszłości sesji popularno-naukowej. Klasy te realizują program autorski, pod opieką merytoryczną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sesja, która odbyła się w gościnnych progach Katolickiego Centrum Kultury, poświęcona była zagrożeniom, z jakimi musi się zmierzyć współczesny młody człowiek. Wykłady dr Piotra Nowakowskiego (dziennikarz i publicysta, wykładowca KUL, autor wielu artykułów i książek: Sekty - co każdy powinien wiedzieć, Sekty - oblicza werbunku, Fast food dla mózgu, czyli telewizja i okolice, Modele człowieka propagowane w czasopismach młodzieżowych. Analiza antropologiczno-etyczna; współpracuje z Instytutem Edukacji Narodowej w Lublinie, Stowarzyszeniem Rafael w Krakowie, a także z krakowskim Teatrem Centrum w zakresie spektakli profilaktycznych skierowanych do młodzieży szkolnej) oraz i ks. dr Stanisława Dyndała (wykładowca PWSZ w Jarosławiu, trener jarosławskich judoków), doskonale zobrazowały strategie sekt. Przybliżyły mechanizmy psychomanipulacji, którym mogą być poddawani nowo zwerbowani. Elementy psychodramy zaprezentowane przez ks. dra Dyndała pozwoliły uczestnikom sesji poczuć się jak w centrum wydarzeń.Tydzień później ci sami uczniowie uczestniczyli - na zaproszenie opiekuna naukowego klas pedagogiczno-psychologicznych, ks. prof. Jana Zimnego - w międzynarodowej konferencji naukowej, organizowanej przez Wydział Zamiejscowy KUL w Stalowej Woli. Wykładowcy z Węgier, Słowacji, Ukrainy i Polski analizowali sytuację rodzin wielodzietnych w tych krajach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła dyskusja poświęcona szczęściu. Uczestnicy - zwłaszcza ci młodzi: studenci KUL i uczniowie ZSLiT - mogli wypowiedzieć się czym jest dla nich szczęście, co daje im poczucie bezpieczeństwa. Konferencja była wyjątkowa również z powodu "oprawy technicznej", gdyż kolejnych wykładowców łączył telemost i dzięki najnowszym łączom internetowym można było oglądać, słuchać i dyskutować z wykładowcami z Budapesztu, Lwowa i Szczecina. View the embedded image gallery online at: https://powiat.jaroslawski.pl/nowosci-oswiatowe/item/93-nuda-nuda-i-jeszcze-raz-nuda-czy-tak-musi-by%EF%BF%BD%EF%BF%BD?#sigProId0c64637ee9
Nuda i monotonia. To dla wielu ludzi cechy współczesnej szkoły. Tak nie musi być, o czym kolejny raz przekonali się uczniowie klas psychologiczno-pedagogicznych Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych im. Juliusza Słowackiego w Jarosławiu. 10 grudnia 2009 r. uczestniczyli oni w drugiej z cyklu Oblicza młodości - uwarunkowania psychospołeczne kreowania własnej przyszłości sesji popularno-naukowej. Klasy te realizują program autorski, pod opieką merytoryczną Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Sesja, która odbyła się w gościnnych progach Katolickiego Centrum Kultury, poświęcona była zagrożeniom, z jakimi musi się zmierzyć współczesny młody człowiek. Wykłady dr Piotra Nowakowskiego (dziennikarz i publicysta, wykładowca KUL, autor wielu artykułów i książek: Sekty - co każdy powinien wiedzieć, Sekty - oblicza werbunku, Fast food dla mózgu, czyli telewizja i okolice, Modele człowieka propagowane w czasopismach młodzieżowych. Analiza antropologiczno-etyczna; współpracuje z Instytutem Edukacji Narodowej w Lublinie, Stowarzyszeniem Rafael w Krakowie, a także z krakowskim Teatrem Centrum w zakresie spektakli profilaktycznych skierowanych do młodzieży szkolnej) oraz i ks. dr Stanisława Dyndała (wykładowca PWSZ w Jarosławiu, trener jarosławskich judoków), doskonale zobrazowały strategie sekt. Przybliżyły mechanizmy psychomanipulacji, którym mogą być poddawani nowo zwerbowani. Elementy psychodramy zaprezentowane przez ks. dra Dyndała pozwoliły uczestnikom sesji poczuć się jak w centrum wydarzeń.

Tydzień później ci sami uczniowie uczestniczyli - na zaproszenie opiekuna naukowego klas pedagogiczno-psychologicznych, ks. prof. Jana Zimnego - w międzynarodowej konferencji naukowej, organizowanej przez Wydział Zamiejscowy KUL w Stalowej Woli. Wykładowcy z Węgier, Słowacji, Ukrainy i Polski analizowali sytuację rodzin wielodzietnych w tych krajach. Szczególne zainteresowanie wzbudziła dyskusja poświęcona szczęściu. Uczestnicy - zwłaszcza ci młodzi: studenci KUL i uczniowie ZSLiT - mogli wypowiedzieć się czym jest dla nich szczęście, co daje im poczucie bezpieczeństwa. Konferencja była wyjątkowa również z powodu "oprawy technicznej", gdyż kolejnych wykładowców łączył telemost i dzięki najnowszym łączom internetowym można było oglądać, słuchać i dyskutować z wykładowcami z Budapesztu, Lwowa i Szczecina.