Powiat Jarosławski 8 w rankingu

• Powiat Jarosławski 8 w rankingu. W internetowym rankingu polskich miast, gmin i powiatów, prowadzonym przez Związek Powiatów Polskich, w 2012 roku Powiat Jarosławski zajął 8 miejsce. Jak dotąd, naszą najwyższą lokatą było 20 miejsce z roku 2011 wśród powiatów z całej Polski. W 2012 r. zmienił się jednak regulamin konkursu i powiaty podzielono dodatkowo na kategorie w zależności od liczby mieszkańców: do 60 tysięcy, do 120 tysięcy i powyżej 120 tysięcy mieszkańców. Powiat Jarosławski, liczący ponad 122 tys. obywateli, konkurował w kategorii największych. Samorządy w rankingu są oceniane według kryteriów, zgrupowanych w 10 działach tematycznych. Tak w roku 2012, jak i poprzednim, wysoką pozycję Powiat Jarosławski uzyskał przede wszystkim ze względu na dużą ilość środków zewnętrznych, jakie pozyskuje zarówno starostwo, jak i podległe mu jednostki. Dane, przesyłane do rankingu ZPP, to wyłącznie informacje z działań, które Starostwo i jego jednostki prowadzą w zwykłym trybie. Powiat nie stara się uzyskanie punktów w kategoriach, które wymagałyby specjalnych, przeznaczonych wyłącznie na ten cel, wydatków. Związek Powiatów Polskich podał wyniki rankingu za 2012 do miejsca 10. We wszystkich kategoriach (3 wielkości powiatów, miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie) oprócz naszego powiatu w pierwszych dziesiątkach znalazły się jeszcze zaledwie dwa podkarpackie samorządy – są to w kategorii miast na prawach powiatu Rzeszów (6 msc.) i Krosno (8 msc.).