Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

• Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W dniach 26 - 29 stycznia 2015 r. na Podkarpaciu uczczone zostaną ofiary nazistowskiej zbrodni podczas Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, których inicjatorem i głównym organizatorem jest JM Rektor PWSTE, prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec. Cykl uroczystości rozpocznie się w dniu 26 stycznia w Krośnie, które po raz pierwszy dołączyło do organizatorów wydarzenia. Następnym miastem będzie Rzeszów, gdzie 27 stycznia po raz VII przypomniane zostaną tragiczne wydarzenia zbrodni hitlerowskich. Z kolei w Jarosławiu Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się po raz IV w dniu 28 stycznia 2015 r. Natomiast kolejnego dnia, 29 stycznia będą miały miejsce I obchody w Kolbuszowej i czwarte z kolei w Lubaczowie. Jarosławskie uroczystości, zaplanowane na 28 stycznia 2015 r. zgromadzą gości z kraju i zagranicy. Wzorem lat ubiegłych na specjalne zaproszenie prof. Wacława Wierzbieńca przyjedzie uratowana z Holokaustu, Pani Lucia Retman z Hajfy w Izraelu, która przytoczy własną bardzo wzruszającą historię. Do Polski przyjeżdża od pięciu lat, aby dać świadectwo oraz uczczić pamięć i uzmysłowić heroiczną postawę uhonorowanej pośmiertnie tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata mieszkanki Lubaczowa, Zofii Pomorskiej, dzięki której przeżyła okres nazistowskiej okupacji. To u niej razem z siostrą i jej mężem wynajmowali mieszkanie i to ona zdobyła dla Luci polskie dokumenty na nazwisko Janina Kogut. Dzięki nim mogła opuścić Polskę, wyjeżdżając na roboty do Berlina, gdzie podjęła pracę w firmie AEG. Spędziła tam prawie całą wojnę, lecz potem pragnąc odnaleźć rodzinę, wróciła do Przemyśla, a stąd pojechała do Krakowa, odnalazła swoich, lecz nie mogli tutaj zostać, dlatego też wyjechali z powrotem do Niemiec, tym razem do Monachium. Ona chciała jednak do Izraela, gdzie dotarła z wielkimi trudnościami po kilku miesiącach spędzonych na Cyprze, tam spotkała swojego przyszłego męża. Jarosławskie uroczystości związane z tegorocznymi Obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Jarosławiu, których inicjatorem po raz czwarty w naszym mieście jest JM Rektor PWSTE, prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec rozpocznie nabożeństwo w Kościele św. Mikołaja i Stanisława bp. w Jarosławiu w intencji Polaków z Podkarpacia zamordowanych za pomoc niesioną Żydom oraz Żydów, którzy ponieśli śmierć na tym terenie. Kulminację wieńczącą Obchody stanowić będzie przejście pod symboliczny mur rozstrzelań, gdzie nastąpi uczczenie pamięci ofiar Holokaustu z Jarosławia i okolic poprzez refleksję i modlitwę, a także zapalenie zniczy symbolizujących ludzkie istnienia. Następnym elementem obchodów będą świadectwa i relacje ocalonych z Holokaustu oraz ich rodzin. Jarosławskie uroczystości zakończy zorganizowana w Centrum Dialogu Między Religiami i Narodami Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu przy ul. Czarnieckiego 16 - debata studencka „Ocena postaw Polaków wobec Żydów w czasie niemieckiej okupacji”, którą poprowadzi dr Elżbieta Rączy(Uniwersytet Rzeszowski, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie) i Jakub Izdebski(Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie). Przypomnijmy, że Jarosławskie Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu po raz pierwszy w historii miasta zorganizowano z inicjatywy Rektora PWSTE w Jarosławiu w dniu 27 stycznia 2012 r. we współpracy z Burmistrzem Miasta Jarosławia oraz ks. Prałatem Markiem Pieńkowski, Dyrektorem Ośrodka Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu. Wystawy towarzyszące jarosławskim uroczystościom: „Żydzi na Podkarpaciu w okresie międzywojennym”i „Żydzi podkarpaccy w okresie Holokaustu – zagłada i pamięć” oraz „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata. Pomoc Polaków dla ludności żydowskiej w Małopolsce w latach 1939-1945”. Tegoroczne jarosławskie święto przybrało wyjątkowo bogatą formę, a w jego organizację zaangażowało się wiele instytucji, do których należą: Burmistrz Miasta Jarosławia, Starosta Powiatu Jarosławskiego, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Bożej Anny Jenke w Jarosławiu, Zakład Historii i Kultury Żydów Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli.