By być dobrym rodzicem zastępczym

• By być dobrym rodzicem zastępczym. Trwa składający się z ośmiu spotkań cykl szkoleniowy dla kandydatów na rodziny zastępcze z terenu Powiatu Jarosławskiego. Zajęcia prowadzone są przez specjalistów z Katolickiego Centrum Wspierania Rodzin i Pieczy Zastępczej w Krośnie – jednostki certyfikowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Szkolenia są niezbędne do uzyskania zaświadczenia kwalifikującego, które jest jednym z warunków uzyskania uprawnień rodziny zastępczej dla dzieci niespokrewnionych. Chętnych do pełnienia tej roli kwalifikuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Jak poinformowała Bożena Rospond, szefowa Centrum, jednocześnie pedagog prowadząca część szkoleń ich celem jest przede wszystkim dostarczenie kompetencji i wiedzy ich uczestnikom. Podczas wykładów i ćwiczeń kandydaci na rodziny zastępcze zyskują także niezbędne podstawy nie tylko wiedzy psychologiczno-pedagogicznej, ale i prawnej. Rodziny zastępcze są instytucjami pomocy społecznej, które mają zająć się dziećmi pozbawionymi opieki rodziców biologicznych z powodu różnych sytuacji losowych. W rodzinach zastępczych umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub władza ta została im ograniczona. Rodzice zastępczy są jedynie opiekunami prawnymi dla dziecka. Formalnie pełnienie funkcji rodziny zastępczej ustaje z dniem uzyskania przez dziecko pełnoletniości chyba, że wcześniej powróci ono do rodziny biologicznej lub zostanie umieszczone w rodzinie adopcyjnej. Więcej informacji o tym, kto może zostać rodzicem zastępczym oraz jakie prawa i obowiązki się z tym wiążą znajduje się na stronie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu.