Są pieniądze na ochronę przyrody

• Są pieniądze na ochronę przyrody. Zarząd Województwa Podkarpackiego ogłosił nabór wniosków na dofinansowanie  realizacji projektów w procedurze konkursowej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, Oś priorytetowa  IV Ochrona środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego, Działanie 4.5 różnorodność biologiczna. Wnioski przyjmowane będą od 23 listopada do 30 listopada 2015 r. Planowany termin rozstrzygnięcia konkursu to kwiecień 2016 r. Dofinansowanie można otrzymać na: Budowę, rozbudowę, przebudowę i/lub zakup wyposażenia, i/lub usługi w zakresie ochrony in-situ i ex-situ zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych na obszarach parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody (w tym położonych na obszarach Natura 2000), a także ochronę siedlisk i gatunków w parkach miejskich i ekoparkach z zastosowaniem gatunków rodzimych, zanikających, wypieranych charakterystycznych dla danego terenu. Budowę, rozbudowę, przebudowę i/lub zakup wyposażenia, i/lub usługi w zakresie niezbędnej infrastruktury związanej z ochroną, przywróceniem właściwego stanu siedlisk przyrodniczych i gatunków (również na terenach chronionych). Budowę, rozbudowę, przebudowę i/lub zakup wyposażenia w zakresie niezbędnej infrastruktury mającej na celu ograniczanie negatywnego oddziaływania turystyki na obszary cenne przyrodniczo oraz promowanie form ochrony przyrody - jako element projektów dotyczących w podstawowym zakresie ochrony różnorodności biologicznej. Realizacja inwestycji wykorzystujących lokalne zasoby przyrodnicze, zwłaszcza na obszarach górskich będzie odbywać się wraz z odpowiednim zabezpieczeniem tych terenów przed zwiększoną i niekontrolowaną presją poprzez koncentrację i kanalizację ruchu turystycznego. Budowę, rozbudowę, przebudowę i/lub zakup wyposażenia na potrzeby centrów ochrony różnorodności biologicznej w oparciu o gatunki rodzime, ginące, wypierane lub zagrożone np.: banki genowe, ogrody botaniczne, lecznice i ośrodki rehabilitacji dla zwierząt dzikich i chronionych. Rozbudowę, przebudowę i/lub zakup wyposażenia w zakresie infrastruktury istniejących ośrodków prowadzących działalność w zakresie edukacji ekologicznej (m.in. w parkach krajobrazowych). O środki mogą się ubiegać: jednostki samorządu terytorialnego, ich związki i stowarzyszenia, podmioty, w których większość udziałów lub akcji posiadają jednostki samorządu terytorialnego lub ich związki i stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, parki narodowe i krajobrazowe, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe i jego jednostki organizacyjne, organy administracji rządowej, jednostki naukowe, porozumienia podmiotów wyżej wymienionych, reprezentowane przez lidera z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego wchodzących w skład ZIT ROF/MOF oraz pozostałych podmiotów zlokalizowanych na terenie ZIT ROF/MOF. Kryteria wyboru projektów Ogólna pula środków przeznaczona na dofinansowanie projektów to 33 171 596,00 zł. Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych: dla projektów, które dotyczą centrów edukacji ekologicznej: 1 000 000 PLN, dla pozostałych typów projektów: 3 000 000 PLN. Minimalna wartość wydatków kwalifikowalnych: 100 000 PLN. Regulamin konkursu, szczegółowe informacje i niezbędne dokumenty znajdują się na stronie: rpo.podkarpackie.pl.
pixabay.com

Dofinansowanie można otrzymać na: