Światowy Dzień Cukrzycy

• Światowy Dzień Cukrzycy. 14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, chorobą, którą Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała za pierwszą niezakaźną epidemię. W Polsce liczba chorych na cukrzycę jest szacowana na 2,6 mln, z czego 750 tys. żyje bez świadomości choroby i nie leczy się. Tymczasem, nieleczona lub źle leczona cukrzyca prowadzi do poważnych powikłań, jak zawały, udary, niewydolność nerek, amputacje nóg, utrata wzroku. Szacuje się, że cukrzyca i jej powikłania stanowią jedną z pięciu najczęstszych przyczyn zgonów w krajach wysoko rozwiniętych. Dlatego bardzo ważne jest, by każda osoba po 45. roku życia mierzyła poziom glukozy we krwi przynajmniej raz na trzy lata, kiedy znacznie wzrasta ryzyko cukrzycy typu 2. Osoby z grup ryzyka, tj. otyłe i z nadwagą, z nadciśnieniem tętniczym, chorobami układu krążenia, zaburzeniami lipidowymi (wysoki cholesterol), mające krewnych z cukrzycą (uwarunkowania genetyczne) powinny mieć taki pomiar wykonywany raz w roku. Przypomnijmy, że w tym roku Starostwo Powiatowe w Jarosławiu zorganizowało bezpłatne, przesiewowe badania cukrzycy w ramach kampanii „Cukrzyca – nie boli, zabija!”. Specjaliści z Centrum Opieki Medycznej wykonali je we wszystkich gminach i dwukrotnie w Jarosławiu. Skorzystało z nich ponad 3 tysiące osób. Pod patronatem m.in. Starosty Jarosławskiego Tadeusza Chrzana organizowana jest również przez Polskie Stowarzyszenia Diabetyków Koło nr 4 w Jarosławiu „Szkoła Cukrzycy”. Szczegóły na plakatach m.in. w budynku Starostwa Powiatowego przy ul. Jana Pawła II 17.