Przyjęto budżet powiatu na przyszły rok

• Przyjęto budżet powiatu na przyszły rok. Podczas ostatniej w tym roku, XVI sesji Rady Powiatu Jarosławskiego, która odbyła się 29 grudnia, radni przyjęli budżet powiatu na przyszły rok. Jednym z pierwszych punktów sesji była informacja starosty Tadeusza Chrzana z prac Zarządu w okresie międzysesyjnym, z której radni dowiedzieli się o rozstrzygnięciu konkursu na prowadzenie punktów nieodpłatnej pomocy prawnej oraz rozstrzygnięciu przetargu na sprzedaż działki położonej przy ul. Grunwaldzkiej (za budynkiem Sanepidu) – z jej sprzedaży uzyskano ok. 2 mln zł. Głównym przedmiotem obrad było przyjęcie budżetu na 2016 rok. Jego dochody wyniosą niemal 127 mln zł, a wydatki blisko 123,5 mln zł. Zaplanowana nadwyżka to 3,5 mln zł, przeznaczone na wydatki inwestycyjne. Największa zaplanowana na 2016 r. to wspólny projekt powiatu i Gminy Pruchnik, droga Pruchnik – Nienadowa, czyli tzw. „bramy na Bieszczady”. Ponadto jednym z priorytetów będą inwestycje, głównie infrastrukturalne, w Centrum Opieki Medycznej. – Przyjęliśmy optymalne i bezpieczne rozwiązanie dla Powiatu Jarosławskiego, pozwalające spełnić wszystkie zadania powiatu na 2016 r. – komentował projekt starosta T. Chrzan. – Trzeba mieć świadomość, że budżet będzie się mocno zmieniał w trakcie roku, mamy bowiem wiele niewiadomych, nabory wniosków w nowej perspektywie unijnej rozpoczynają się w pierwszym kwartale roku, a z pewnością będziemy aplikować o dodatkowe środki zewnętrzne. Realne są zamierzenia, żeby budżet zamknął się kwotą 140 mln zł, a szacując bardziej optymistycznie, 150 mln zł – dodał starosta, podsumowując projekt budżetu jako „bezpieczny, z dużym otwarciem na środki zewnętrzne”. Projekt budżetu Powiatu Jarosławskiego na 2016 r. uzyskał akceptację Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz komisji stałych Rady Powiatu. W głosowaniu za jego przyjęciem opowiedziało się 18 radnych, trzech wstrzymało się od głosu, przeciwko przyjęciu budżetu w zaproponowanym przez Zarząd kształcie zagłosowało 2 radnych. Poza budżetem podczas sesji radni zatwierdzili do realizacji trzy finansowane ze środków Funduszu Pracy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego projekty związane z przeciwdziałaniem bezrobociu. W ich ramach budżet powiatu może zasilić ponad 10 mln zł. Podjęto też dwie uchwały, dotyczące dotacji dla szkół niepublicznych oraz uchwałę w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek i dostępności do nich w nocy, niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.

{gallery}2015_12_3-_sesja{/gallery}