Życie z życia

• Życie z życia. Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej, decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka. Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości – te słowa św. Jana Pawła II były mottem II sympozjum naukowego „Życie z życia – świadome oddawanie komórek, tkanek i narządów do przeszczepu. Medyczne i etyczne dylematy”, które odbyło się 21 stycznia w Bibliotece Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu. W sympozjum wzięły udział m.in. koordynatorki transplantacyjne z jarosławskiego Centrum Opieki Medycznej – dr Jolanta Kociszewska, która wygłosiła dwa wystąpienia: „Transplantologia z perspektywy szpitala powiatowego” i „Rozpoznanie śmierci mózgu” oraz dr Luiza Balicka-Adamik z wykładem „Procedura pobrania komórek krwiotwórczych do transplantacji – świadoma zgoda na bycie dawcą szpiku”.  Podczas drugiego z zaplanowanych paneli zebrani mogli również wysłuchać wywiadów z osobą po autoprzeszczepie oraz dawcą szpiku. W trakcie sympozjum można było także zarejestrować się w bazie potencjalnych dawców komórek macierzystych oraz oddać krew. Organizatorami wydarzenia była PWSTE, Instytut Ochrony Zdrowia, Studenckie Koła Naukowe IOZ, fundacja DKMS Polska, klub motocyklowy Pirates of Roads oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, a honorowy patronat nad sympozjum objął Starosta Jarosławski.

{gallery}2016_01_22_pwste{/gallery}