Filmowcy zwiedzali powiat jarosławski

• Filmowcy zwiedzali powiat jarosławski. Powiat jarosławski odwiedziła Podkarpacka Komisja Filmowa. Jej celem jest m.in. poszukiwanie ciekawych plenerów i ich promocja na polskim rynku filmowym. To pierwszy powiat, który odwiedzili przedstawiciele PKF a przyjechali na zaproszenie starosty jarosławskiego, Tadeusza Chrzana. Wśród miejsc, które szczególnie zainteresowały gości był wnętrza kamienicy Orsettich, podziemia jarosławskiego rynku, d. opactwo ss. Benedyktynek, zespół kościelno-klasztorny oo. Dominikanów. Ciekawe możliwości znaleźli także w hali targowej, na jarosławskim rynku i wewnątrz kamienic, w tym także tych nieco zapomnianych, ale z niepowtarzalnym klimatem. Poza Jarosławiem przedstawiciele PKF odwiedzili Pruchnik i okolice tego miasta, które wydały im się szczególnie ciekawe pod względem filmowym – szczególnie rynek w Pruchniku i dwór w Hawłowicach. Jak podkreślali to pierwsza tego typu wizyta i zapewne nieostatnia. Oprócz plenerów i wnętrz interesowało ich także nawiązanie współpracy z miejscowymi pasjonatami filmu, w tym operatorami. PKF jest otwarta na tego typu współpracę. Podkarpacka Komisja Filmowa ma przede wszystkim wspierać promocję Podkarpacia poprzez filmy, od strony organizacyjnej logistycznej i technicznej, tak by umożliwić twórcom filmowym odpowiednie warunki do pracy. To m.in. zdobywanie pozwoleń, ułatwianie pewnych procedur, które związane są z powstawaniem filmów. Komisja chce również wspierać edukacyjnie branżę audio-wizualną na Podkarpaciu. W planach są warsztaty, spotkania, wsparcie merytoryczne. Pierwszym zadaniem Komisji jest przygotowanie bazy atrakcyjnych miejsc przydatnych dla branży filmowej, a także bazy firm, które mogą być pomocne przy produkcjach filmowych.
Zdjęcie ma charakter ilustracyjny i pochodzi z zasobów pixbay