Otwarcie izby pamięci

• Otwarcie izby pamięci. W Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Jarosławiu powstaje izba pamięci. Będzie poświęcona nie tylko uczniom tej placówki wywiezionym w 1940 roku pierwszym transportem do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Ale też innym młodym ludziom, którzy w czasie II wojny światowej walczyli i ginęli za Ojczyznę. Uroczyste otwarcie 17 września w ramach akcji „Jarosławskie dla Niepodległej”. Wcześniej, bo już 1 września o godz. 19.15, na antenie TVP3 Rzeszów planowana jest premiera filmu „Kidałowice. Zapomniana historia”. Materiał filmowy TVP3 Rzeszów jest do obejrzenia TUTAJ Wśród eksponatów, które znajdą się na wystawie są między innymi zdjęcia więźniów obozów koncentracyjnych, ale też listy jakie pisali stamtąd do swoich najbliższych. Między innymi z Auschwitz. Często w czasie całego pobytu w obozie przychodziła do rodziny tylko jedna taka wiadomość. Izba Pamięci w jarosławskiej budowlance działa od 1980 roku. Teraz jej pomieszczenie zostało odnowione, a zbiory poszerzą się o nowe eksponaty przeniesione ze zlikwidowanej izby pamięci w piwnicach dawnej siedziby gestapo. Przez lata gromadzili je tam jarosławscy kombatanci. 6 maja 1940 roku Niemcy - pod dowództwem hitlerowskiego kata Jarosławia - Franza Schmidta - aresztowali w szkole budowlanej uczniów podejrzanych o działalność konspiracyjną. Wszyscy w pierwszym transporcie trafili do obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Wśród nich między innymi Stanisław Ryniak, który w obozie dostał numer 31. Był więc pierwszym polskim więźniem obozu bo niższe numery mieli niemieccy kryminaliści. Tę historie opowiada ten filmowy dokument - on także będzie częścią nowej ekspozycji w izbie pamięci. Podobnie ma być z najnowszym filmem „Kidałowice. Zapomniana historia”, który także znajdzie się w multimedialnej części ekspozycji. To opowieść o rozstrzelaniu przez Niemców latem 1944 roku młodych żołnierzy Armii Krajowej. Dokument wspólnie przygotowali jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości” i rzeszowski Oddział Telewizji Polskiej. Premiera w TVP3 Rzeszów - 1 września o godzinie 19.15. Film został sfinansowany przez Powiat Jarosławski. Informacja: TVP3 Rzeszów (Krzysztof Kuchaj), własna.
Printscreen - TVP3 Rzeszów

Materiał filmowy TVP3 Rzeszów jest do obejrzenia TUTAJ

Informacja: TVP3 Rzeszów (Krzysztof Kuchaj), własna.