"Smaki ziemi jarosławskiej". Książka o tradycjach kulinarnych powiatu.

  • Wydrukuj
  • Email
  • "Smaki ziemi jarosławskiej". Książka o tradycjach kulinarnych powiatu.. Dawne przepisy na dania z mięsa, kapusty, grzybów i kaszy gryczanej, a także na ciasta, nalewki i przetwory. To wszystko znalazło się w wydanej właśnie książce "Smaki ziemi jarosławskiej". Są w niej także informacje o historii i tradycjach kulinarnych powiatu słynącego między innymi z wyrobu biszkoptów i pierników. Zobacz materiał TVP3 Rzeszów. Jest dostępny TUTAJ Wspólnie śpiewają i gotują. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Surochowie koło Jarosławia najbardziej lubią przygotowywać regionalne potrawy. Te, których nauczyły się od swoich mam i babć. Korzystają z dawnych przepisów, a swoją kulinarną wiedzą i doświadczeniem dzielą się z młodymi.Swoje kulinarne umiejętności Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Surochowie prezentowało już podczas wielu konkursów. Teraz dwa ich przepisy znalazły się w najnowszej książce "Smaki ziemi jarosławskiej". To "sałata babci Jasi" z czerwonej kapusty, cebuli, śliwek i gruszek oraz mięso - smaki dzieciństwa z zielem angielskim i kolendrą. W książce "Smaki ziemi jarosławskiej" swoje przepisy prezentują także inne stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich, między innymi z Tuligłów, Roźwienicy i Pruchnika. To dawne potrawy z mięsa, ryb, kapusty, grzybów i sera. Do tego ciasta, nalewki i przetwory na zimę, które musiały być w spiżarni każdej szanującej się gospodyni.Są też informacje o piekarniach, pasiekach, winnicach i gospodarstwach rybackich oraz dawnych zwyczajach i tradycjach. Wszystko po polsku i angielsku w nakładzie 900 sztuk. To pierwsza taka publikacja jarosławskiego Starostwa Powiatowego. Można ją kupić w jarosławskim muzeum. Informacja: Krzysztof Kuchaj, Aktualności TVP3 Rzeszów, własna.
Zdjęcie: TVP3 Rzeszów, Aktualności

Dawne przepisy na dania z mięsa, kapusty, grzybów i kaszy gryczanej, a także na ciasta, nalewki i przetwory. To wszystko znalazło się w wydanej właśnie książce "Smaki ziemi jarosławskiej". Są w niej także informacje o historii i tradycjach kulinarnych powiatu słynącego między innymi z wyrobu biszkoptów i pierników.

Zobacz materiał TVP3 Rzeszów. Jest dostępny TUTAJ

Wspólnie śpiewają i gotują. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych w Surochowie koło Jarosławia najbardziej lubią przygotowywać regionalne potrawy. Te, których nauczyły się od swoich mam i babć. Korzystają z dawnych przepisów, a swoją kulinarną wiedzą i doświadczeniem dzielą się z młodymi.

Swoje kulinarne umiejętności Stowarzyszenie Kobiet Aktywnych w Surochowie prezentowało już podczas wielu konkursów. Teraz dwa ich przepisy znalazły się w najnowszej książce "Smaki ziemi jarosławskiej". To "sałata babci Jasi" z czerwonej kapusty, cebuli, śliwek i gruszek oraz mięso - smaki dzieciństwa z zielem angielskim i kolendrą. W książce "Smaki ziemi jarosławskiej" swoje przepisy prezentują także inne stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich, między innymi z Tuligłów, Roźwienicy i Pruchnika. To dawne potrawy z mięsa, ryb, kapusty, grzybów i sera. Do tego ciasta, nalewki i przetwory na zimę, które musiały być w spiżarni każdej szanującej się gospodyni.

Są też informacje o piekarniach, pasiekach, winnicach i gospodarstwach rybackich oraz dawnych zwyczajach i tradycjach. Wszystko po polsku i angielsku w nakładzie 900 sztuk. To pierwsza taka publikacja jarosławskiego Starostwa Powiatowego. Można ją kupić w jarosławskim muzeum.

Informacja: Krzysztof Kuchaj, Aktualności TVP3 Rzeszów, własna.