• Samorząd powiatowy chce skorzystać z pieniędzy rządowych na dofinansowanie połączeń autobusowych. Powiat jarosławski – także w imieniu dwóch innych samorządów powiatowych, złożył wniosek o dofinansowanie na przywrócenie nierentownych połączeń autobusowych. To wsparcie w ramach nowej ustawy, która ma wspierać mieszkańców terenów oddalonych od dużych ośrodków, którzy są komunikacyjnie wykluczeni. Przywrócone połączenia mają ruszyć 1 września. Zobacz felieton TVP3 Rzeszów. Jest dostępny TUTAJ - Tylko w tym roku wsparcie wyniesie ponad 1 milion złotych. To da także szanse, by przedsiębiorstwo mogło realnie pomyśleć, nie musząc już z własnych pieniędzy opłacać nierentownych kursów, o zakupie nowych autobusów – mówi starosta Tadeusz Chrzan. Na złożenie wniosku zdecydowały się wspólnie powiaty jarosławski, lubaczowski i przeworski. PKS Jarosław obsługuje również publiczne linie komunikacyjne w powiecie bieszczadzkim. - Liczba połączeń, która została uwzględniona w naszym wniosku wynosi 67. Chcemy przez to uniknąć wykluczenia komunikacyjnego, tych miejscowości, którym to realnie groziło. Myślimy nie tylko o osobach starszych czy tych wszystkich, które chcą w mieście powiatowym załatwić swoje sprawy, ale także młodzieży szkół średnich, którą trzeba bezpiecznie dowieźć  do szkoły i potem, często późnym popołudniem, do domu – tłumaczy starosta Chrzan. Odtwarzanie zlikwidowanych połączeń ma odbywać się we współpracy z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkimi. Rząd przeznaczył w tym roku 300 mln zł na ten cel.

Zobacz felieton TVP3 Rzeszów. Jest dostępny TUTAJ