Informacja o projekcie realizowanym w SOSW w Jarosławiu

• Informacja o projekcie realizowanym w SOSW w Jarosławiu. W dniu 30 czerwca 2011 roku w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym imienia Jana Pawła II w Jarosławiu zakończono I etap realizacji projektu pod nazwą „Projekt systemowy w zakresie indywidualizacji procesu nauczania uczniów klas I – III szkoły podstawowej realizowany przez Powiat Jarosławski w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki”. Od miesiąca marca 2011 roku w ramach realizacji projektu zakupiono nowoczesne pomoce dydaktyczne i wyposażenie na kwotę 15 300 zł. Pomoce te mają wspierać pracę z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, m.in. po przez rozwijanie zdolności manipulacyjnych, percepcję wzrokową, koordynację wzrokowo – ruchową, wyobraźnię, logiczne myślenie, koncentrację uwagi. Jak informuje asystent koordynatora „Projektu systemowego w zakresie indywidualizacji procesu nauczania uczniów klas I – III szkoły podstawowej realizowany przez Powiat Jarosławski w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki” – mgr Justyna Radomska, głównym zadaniem osób zaangażowanych w realizację tego projektu jest jednak zorganizowanie i przeprowadzenie specjalistycznych zajęć odpowiadających na potrzeby rozwojowe uczniów – uczestników projektu. W związku z tym w placówce zrealizowano 90 godzin zajęć dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w czytaniu i pisaniu, w tym także zagrożonych ryzykiem dysleksji, zajęcia logopedyczne dla dzieci z zaburzeniami mowy oraz specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych - Terapia metodą Integracji Sensorycznej. Oprócz tych zajęć w przyszłym roku szkolnym uczniowie będą uczęszczać na dodatkowe specjalistyczne zajęcia terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych - Terapia metodą EEG Biofedback i na zajęcia dla dzieci ze specyficznymi trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych. Ponadto w ramach projektu wszyscy uczniowie klas I-III szkoły podstawowej zostaną objęci dodatkową pomocą psychologiczną i pedagogiczną. Ważnym częścią projektu jest przeprowadzenie zajęć dodatkowych mających na celu uczenie postaw wzajemnego szacunku wobec siebie i partnerskich relacji między płciami, a także zajęć ukierunkowanych na rozwijanie zachowań prospołecznych i unikanie przemocy. Realizacja projektu przyczyni się do wyrównania szans edukacyjnych uczniów i kompensowania przejawianych trudności, poprawy efektywności funkcjonowania i rozwoju poznawczego u 23 uczniów klas I – III szkoły podstawowej objętych dodatkową pomocą psychologiczną i rewalidacyjną, co stanowi 100 % uczniów tej szkoły. Projekt spotkał się z żywym zainteresowaniem ze strony rodziców uczniów.