• Program Mój Prąd na lata 2021 – 2023 - dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych. Zapraszamy Państwa do zapoznania się z głównymi założeniami Programu Mój Prąd na lata 2021 – 2023. Cel Programu i rodzaje przedsięwzięć Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Dofinansowane zostaną przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu mikroinstalacji fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej od 2 kW do 10 kW, na potrzeby istniejących budynków mieszkalnych. Dofinansowaniu nie podlegają projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji fotowoltaicznej. Wysokość dotacji do fotowoltaiki w 2021 roku Dopłata do instalacji fotowoltaicznej w ramach programu Mój Prąd 3.0 wyniesie maksymalnie 3000 zł. Jednocześnie nie będzie mogła przekroczyć 50% kosztów całej instalacji. Dotacja z programu Mój prąd nie jest opodatkowana Dotacja z programu Mój Prąd nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym (PIT). Cała kwota trafi na rachunek bankowy beneficjenta. Dotację z programu można łączyć z ulgą termomodernizacyjną, nie można natomiast łączyć ze wsparciem w ramach programu „Czyste powietrze” lub jakimikolwiek innymi programami dopłat lub subsydiowanych kredytów. Termin i okres wsparcia Nabór wniosków do trzeciej edycji programu trwa od 1 lipca 2021 roku i obejmie koszty poniesione po 1 lutego 2020 roku. Okres wsparcia w programie Wniosek o dofinansowanie w ramach trzeciego naboru do programu Mój Prąd będzie można złożyć dla instalacji zakupionych (decyduje data opłacenia pierwszej faktury) od 1 lutego 2020 roku do 22 grudnia 2021 roku. Wsparcie obejmie zatem także instalacje, które zostały już zainstalowane. Informacja o zmianie terminów opublikowana zostanie na stronie www.mojprad.gov.pl. Program Mój Prąd 3.0 wspiera jedynie instalacje fotowoltaiczne. Dotacje w 2021 roku nie będą wspierać zakupu magazynów energii czy ładowarek samochodów elektrycznych. Dotacje do tych rozwiązań mają się pojawić w 2022 roku w ramach programu Mój Prąd 4.0. Przeznaczenie dotacji i rodzaj urządzenia jaki można zamontować. Dotacjami objęte są instalacje fotowoltaiczne wraz z montażem (panele fotowoltaiczne, inwertery, okablowanie, urządzenia do montażu, robocizna). Urządzenia wchodzące w skład dofinansowywanej instalacji muszą być montowane jako nowe, wyprodukowane w ciągu 24 miesięcy przed montażem. Moc instalacji względem zapotrzebowania Zgodnie z informacją NFOŚiGW: „moc instalacji fotowoltaicznej powinna być dostosowana do rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna powinna być tak dobrana, aby całkowita ilość energii elektrycznej wyprodukowanej i odprowadzonej do sieci energetycznej przez instalację objętą grantem w rocznym okresie rozliczeniowym nie przekroczyła 120% całkowitej ilości energii elektrycznej pobranej z sieci energetycznej przez Wnioskodawcę (Grantobiorcę) w tym samym okresie rozliczeniowym”. Dofinansowanie do paneli PV O dopłatę z programu Mój Prąd 3.0 mogą występować jedynie osoby fizyczne wytwarzające energię elektryczną na własne potrzeby (podobnie jak w poprzednich edycjach programu). Wnioskodawcą powinna być osoba, która ma podpisaną umowę na zakup i dystrybucję energii. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie do NFOŚiGW? Wniosek w formie elektronicznej może złożyć beneficjent (właściciel instalacji fotowoltaicznej), korzystając z generatora wniosków NFOŚiGW. Beneficjent może też upoważnić instalatora lub inny podmiot do złożenia wniosku w jego imieniu. Jak można złożyć wniosek on-line o dotację do fotowoltaiki? Wnioski należy składać wyłącznie w wersji elektronicznej przez Generator Wniosków o Dofinansowanie („GWD”) dostępny pod adresem http://gwd.nfosigw.gov.pl lub poprzez stronę: www.mojprad.gov.pl Od 2021 roku nie jest możliwe składanie wniosków w formie papierowej, nawet za pośrednictwem instalatorów, którzy mieli wcześniej zwarte umowy o partnerstwo z NFOŚiGW. Regulamin programu i wzory dokumentów można znaleźć na stronie https://mojprad.gov.pl/informacje . Opracowano ma podstawie materiałów dostępnych www.mojprad.gov.pl .

Cel Programu i rodzaje przedsięwzięć

Wysokość dotacji do fotowoltaiki w 2021 roku

Dotacja z programu Mój prąd nie jest opodatkowana

Termin i okres wsparcia

Okres wsparcia w programie

Przeznaczenie dotacji i rodzaj urządzenia jaki można zamontować.

Moc instalacji względem zapotrzebowania

Dofinansowanie do paneli PV

Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie do NFOŚiGW?

Jak można złożyć wniosek on-line o dotację do fotowoltaiki?

Opracowano ma podstawie materiałów dostępnych www.mojprad.gov.pl .