100 tysięcy złotych dla Muzeum w Jarosławiu na konserwację wyposażenia Wielkiej Izby

  • Wydrukuj
  • Email
  • 100 tysięcy złotych dla Muzeum w Jarosławiu na konserwację wyposażenia Wielkiej Izby. Muzeum w Jarosławiu dostało 100 tysięcy złotych na konserwację wyposażenia Wielkiej Izby - najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia placówki. Dotacja z Ministerstwa Kultury pozwoli odnowić m.in. meble, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku. Relacja TVP3 Rzeszów dostępna jest TUTAJ Wielka Izba kamienicy Orsettich, w której mieści się jarosławskie muzeum to najważniejsze i najpiękniejsze pomieszczenie. Pokazujące jak wyglądało życie mieszczan w XVI i XVII wieku, czyli złotym okresie w historii Jarosławia. Znajdujące się w wielkiej izbie meble od dawna wymagały konserwacji. Teraz dawne piękno uda się przywrócić 10 obiektom - szafom, stołom, krzesłom, a także pięknie rzeźbionym skrzyniom. Oprócz dwóch wielkich skrzyń - odnowione zostaną także dwie mniejsze - nazywane sepetami. Są złocone i ozdobione miedzy innymi masą perłową i elementami z brązu. Kiedyś służyły do przechowywania biżuterii i korespondencji. A ze względu na niewielkie rozmiary można je było zabrać ze sobą w podróż. Razem z meblami z Wielkiej Izby konserwacji poddane zostaną także trzy skrzynie, które należały kiedyś do jarosławskich cechów rzemieślniczych. Ta pochodząca z 17-go wieku był własnością cechu rzeźników. Przechowywano w nich przede wszystkim pieniądze, ale też najważniejsze dokumenty. Ze względu na różnorodność mebli i sposób ich wykonanie - konserwacją będzie musiało zająć się kilka specjalistycznych pracowni w Polsce. Prace mają zakończyć się do końca roku. Będą kosztowały około 130 tysięcy złotych. 100 tysięcy przekazało na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Źródło: Aktualności TVP3 Rzeszów (K. Kuchaj)

Muzeum w Jarosławiu dostało 100 tysięcy złotych na konserwację wyposażenia Wielkiej Izby - najbardziej reprezentacyjnego pomieszczenia placówki. Dotacja z Ministerstwa Kultury pozwoli odnowić m.in. meble, z których najstarsze pochodzą z XVI wieku.

Relacja TVP3 Rzeszów dostępna jest TUTAJ

Wielka Izba kamienicy Orsettich, w której mieści się jarosławskie muzeum to najważniejsze i najpiękniejsze pomieszczenie. Pokazujące jak wyglądało życie mieszczan w XVI i XVII wieku, czyli złotym okresie w historii Jarosławia. Znajdujące się w wielkiej izbie meble od dawna wymagały konserwacji. Teraz dawne piękno uda się przywrócić 10 obiektom - szafom, stołom, krzesłom, a także pięknie rzeźbionym skrzyniom. Oprócz dwóch wielkich skrzyń - odnowione zostaną także dwie mniejsze - nazywane sepetami. Są złocone i ozdobione miedzy innymi masą perłową i elementami z brązu. Kiedyś służyły do przechowywania biżuterii i korespondencji. A ze względu na niewielkie rozmiary można je było zabrać ze sobą w podróż.

Razem z meblami z Wielkiej Izby konserwacji poddane zostaną także trzy skrzynie, które należały kiedyś do jarosławskich cechów rzemieślniczych. Ta pochodząca z 17-go wieku był własnością cechu rzeźników. Przechowywano w nich przede wszystkim pieniądze, ale też najważniejsze dokumenty.

Ze względu na różnorodność mebli i sposób ich wykonanie - konserwacją będzie musiało zająć się kilka specjalistycznych pracowni w Polsce. Prace mają zakończyć się do końca roku. Będą kosztowały około 130 tysięcy złotych. 100 tysięcy przekazało na ten cel Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Aktualności TVP3 Rzeszów (K. Kuchaj)