Jedyny taki w Polsce piec renesansowy

• Jedyny taki w Polsce piec renesansowy. Jeden z najcenniejszych zabytków powiatu jarosławskiego i całego Podkarpacia -  renesansowy dwór (lamus) w Hawłowicach Górnych gm. Pruchnik wzbogacił się o zrekonstruowany kaflowy piec z 4 ćwierci XVI wieku, stanowiący element jego pierwotnego wyposażenia. Stało się to dzięki wsparciu finansowemu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Przemyślu oraz Gminy Miasta Pruchnik. Rekonstrukcji dokonano na podstawie fragmentów oryginalnych kafli odnalezionych w trakcie prac archeologicznych. Hawłowicki piec stanowi wyjątek na skalę ogólnopolską, gdyż jest to jedyny renesansowy piec odtworzony w naszym kraju, będący do tego urządzeniem w pełni funkcjonującym. Zobacz relację TVP3 Rzeszów. Jest dostępna TUTAJ Piec reprezentuje typ dwuskrzyniowego grzejnika na arkadowym cokole, z kolebkowym dachem pokrytym dachówkami piecowymi dekorowanymi siecią różnobarwnych rombów. Na wieńczących bryłę półkolistych kaflach tarczowych umieszczony został herb „Tarnawa” z inicjałami „S. B” ówczesnego właściciela Stanisława Broniowskiego dworzanina ostatnich królów z dynastii jagiellońskiej, posła do Konstantynopola, chorążego i koniuszego przemyskiego (+ 1582). Wielobarwne kafle wypełniające pokryte są dekoracją o motywach kontynuacyjnych, przechodzących z jednego kafla na drugi. Pokrywają je wzory roślinne umieszczone pomiędzy przeplatającą się żółtą taśmą. Jest to bardzo wczesny przykład zastosowania w kaflarstwie polskim motywów kontynuacyjnych. Wysoki poziom artystyczny kafli oraz precyzja wykonania wskazują na ich pochodzenie z któregoś z najlepszych ówczesnych warsztatów. Projekt rekonstrukcji pieca został opracowany przez prof. Jacka Martusewicza z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie we współpracy z Krzysztofem Pawlikiem, a kafle wykonano w kaflarni „Kafel-Kar” Rafała Karnego w Białymstoku. Renesansowy dwór w Hawłowicach Górnych można zwiedzać po uprzednim kontakcie z właścicielem 605-272-631 (w sezonie letnim) lub z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku: 16 628-80-65; 609-887-155; ckpruchnik@interia.pl Informacja prasowa - tekst: prof. Marian Wolski; zdj: Aktualności TVP3 Rzeszów (red. K. Kuchaj).
Zdj.: Aktualności TVP3 Rzeszów (K. Kuchaj).

Zobacz relację TVP3 Rzeszów. Jest dostępna TUTAJ

Renesansowy dwór w Hawłowicach Górnych można zwiedzać po uprzednim kontakcie z właścicielem 605-272-631 (w sezonie letnim) lub z Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Pruchniku: 16 628-80-65; 609-887-155; Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.