Europejskie Dni Archeologii w Jarosławiu

  • Wydrukuj
  • Email
  • Europejskie Dni Archeologii w Jarosławiu. W Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich w ramach Europejskich Dni Archeologii można zobaczyć prawdziwe skarby. To wykłady, warsztaty i przede wszystkim wystawy, na przykład Wrota Scytii - przedmioty pozostawione przez wojowników w grodzisku w Chotyńcu, odkrytym przez archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Patronem jarosławskiej edycji wydarzenia był starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Zobaczcie relację TVP3 Rzeszów. Jest dostępna TUTAJ Jedne z najcenniejszych zabytków z epoki brązu to miecz datowany na lata 1200 - 1100 p.n.e., znaleziony w korycie Sanu, złota spiralka znaleziona w grobie powstałym na przełomie 1200 - 800 lat p.n.e., enkolpion w kształcie krzyża, noszony przez Słowian obrządku wschodniego, w którym znajdowały się relikwie lub fragmenty pisma świętego. To tylko część eksponatów, które zaprezentowało muzeum w Jarosławiu podczas Europejskich Dni Archeologii. Zobaczcie relację w głównym wydaniu Wiadomości. Jest dostępna TUTAJ W XVI i XVII wieku Jarosław, w którym kwitł handel i organizowano jarmarki, był jednym z najbogatszych miast w tej części Europy. Z tego okresu pochodzą m.in. kafle znalezione w różnych częściach miasta. W ramach Europejskich Dni Archeologii, muzeum zorganizowało warsztaty dla dzieci, m.in. zdobienia kafli z pieców kaflowych oraz wykłady. Zobaczcie archeologiczne skarby z jarosławskiego muzeum. Film o nich dostępny jest TUTAJ W muzeum znajdują się także narzędzia, ozdoby czy elementy uzbrojenia z epoki kamienia, brązu i żelaza - nazwanych właśnie od surowców, z których wytwarzano przedmioty. We wczesnej epoce żelaza na terenach powiatu jarosławskiego pojawili się Scytowie, konni wojownicy mieli osadę w Chotyńcku. Grodzisko odkryli archeolodzy Uniwersytetu Rzeszowskiego.W jarosławskim muzeum znajdują się wykorzystywane przez Scytów przedmioty. Takie jak na przykład groty, a właściwie grociki strzał. Europejskie Dni Archeologii rozpoczęły się w piątek i potrwają do niedzieli. Źródło: Aktualności TVP3 Rzeszów (red. K. Ciesielska); własna.

W Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich w ramach Europejskich Dni Archeologii można zobaczyć prawdziwe skarby. To wykłady, warsztaty i przede wszystkim wystawy, na przykład Wrota Scytii - przedmioty pozostawione przez wojowników w grodzisku w Chotyńcu, odkrytym przez archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Patronem jarosławskiej edycji wydarzenia był starosta jarosławski Stanisław Kłopot.

Zobaczcie relację TVP3 Rzeszów. Jest dostępna TUTAJ

Jedne z najcenniejszych zabytków z epoki brązu to miecz datowany na lata 1200 - 1100 p.n.e., znaleziony w korycie Sanu, złota spiralka znaleziona w grobie powstałym na przełomie 1200 - 800 lat p.n.e., enkolpion w kształcie krzyża, noszony przez Słowian obrządku wschodniego, w którym znajdowały się relikwie lub fragmenty pisma świętego. To tylko część eksponatów, które zaprezentowało muzeum w Jarosławiu podczas Europejskich Dni Archeologii.

Zobaczcie relację w głównym wydaniu Wiadomości. Jest dostępna TUTAJ

W XVI i XVII wieku Jarosław, w którym kwitł handel i organizowano jarmarki, był jednym z najbogatszych miast w tej części Europy. Z tego okresu pochodzą m.in. kafle znalezione w różnych częściach miasta. W ramach Europejskich Dni Archeologii, muzeum zorganizowało warsztaty dla dzieci, m.in. zdobienia kafli z pieców kaflowych oraz wykłady.

Zobaczcie archeologiczne skarby z jarosławskiego muzeum. Film o nich dostępny jest TUTAJ

W muzeum znajdują się także narzędzia, ozdoby czy elementy uzbrojenia z epoki kamienia, brązu i żelaza - nazwanych właśnie od surowców, z których wytwarzano przedmioty. We wczesnej epoce żelaza na terenach powiatu jarosławskiego pojawili się Scytowie, konni wojownicy mieli osadę w Chotyńcku. Grodzisko odkryli archeolodzy Uniwersytetu Rzeszowskiego.W jarosławskim muzeum znajdują się wykorzystywane przez Scytów przedmioty. Takie jak na przykład groty, a właściwie grociki strzał. Europejskie Dni Archeologii rozpoczęły się w piątek i potrwają do niedzieli.

Źródło: Aktualności TVP3 Rzeszów (red. K. Ciesielska); własna.