Pierwsi na Podkarpaciu!

• Pierwsi na Podkarpaciu!. Ubiegłoroczny ranking powiatów nasz samorząd terytorialny zakończył na 20 pozycji wśród 271 sklasyfikowanych powiatów polskich, zajmując jednocześnie pierwsze miejsce wśród powiatów z województwa podkarpackiego. Na koniec roku 2010 powiat jarosławski sklasyfikowano na 120 miejscu w rankingu ogólnopolskim, a dziewiątym w województwie. Ranking powiatów jest prowadzony przez Związek Powiatów Polskich, którego eksperci oceniają samorządy w 10 grupach tematycznych: działania proinwestycyjne i prorozwojowe; rozwiązania poprawiające jakość obsługi mieszkańca oraz funkcjonowania jednostki samorządu terytorialnego; rozwój społeczeństwa informacyjnego; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; umacnianie systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji; promocja rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej; wspieranie działań na rzecz gospodarki rynkowej; promocja rozwiązań ekoenergetycznych i proekologicznych; współpraca krajowa i międzynarodowa; działania promocyjne. Ilość punktów pozyskanych w poszczególnych kategoriach ma realne odzwierciedlenie w jakości życia mieszkańców danego powiatu. Oznacza bowiem np. więcej inwestycji, lepszą obsługę w urzędach czy dostęp do nowoczesnych technologii. Powiat jarosławski najwięcej punktów zdobył w minionym roku za ilość pozyskanych środków zewnętrznych unijnych i krajowych, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, z zakresu pomocy społecznej oraz profilaktyki zdrowotnej. Na miejsce w rankingu mają wpływ działania nie tylko Powiatu i jego jednostek, ale też poszczególnych gmin oraz działających na jego terenie przedsiębiorstw i osób prywatnych. Wszystkie podmioty i osoby mogą bowiem zgłaszać zrealizowane prywatnie instalacje odnawialnych źródeł energii, które są oceniane przez ekspertów ZPP. Z rankingiem ZPP za rok 2012 można się zapoznać na stronie: http://www.zpp.pl/index.php?path=main/glowna/ranking/powiaty Natomiast każdy, kto chciałby zgłosić zrealizowane przez swoją firmę lub prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale też energii wiatru, otoczenia i biomasy może o tym poinformować, pisząc na adres: Starostwo Powiatowe, Wydział Promocji, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej, ul. Jana Pawła II, 37-500 Jarosław lub mailowo: promocja@powiat.jaroslaw.pl Eksperci ZPP rozpatrują zgłoszenia, w których podana jest nazwa bądź nazwisko, adres i numer telefonu właściciela projektu oraz opis i zdjęcie projektu.

Natomiast każdy, kto chciałby zgłosić zrealizowane przez swoją firmę lub prywatnie ekologiczne instalacje odnawialnych źródeł energii np. słonecznej, geotermalnej, wodnej, ale też energii wiatru, otoczenia i biomasy może o tym poinformować, pisząc na adres: Starostwo Powiatowe, Wydział Promocji, Rozwoju i Współpracy Międzynarodowej, ul. Jana Pawła II, 37-500 Jarosław lub mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.