Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, innowacje technologiczne. Wyzwania dla rozwoju kompetencji.

  • Wydrukuj
  • Email
  • Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, innowacje technologiczne. Wyzwania dla rozwoju kompetencji.. 18 i 19 września 2023 r., w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno Ekonomicznej w Jarosławiu odbywała się Konferencja "Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, innowacje technologiczne. Wyzwania dla rozwoju kompetencji". Wziął w niej udział Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot, który w swoim wystąpieniu przedstawił następujące fakty: "Przestarzały sprzęt, duża ilość wrażliwych danych, a także konieczność zapewnienia ciągłości świadczenia usług. To czynniki, które sprawiają, że jednostki samorządu terytorialnego stają się obiektem licznych cyberataków. Niezbędne jest dofinansowanie pozwalające stawiać efektywne zapory. Według badania z 2020 roku, 44 proc. ataków ransomware było wymierzonych w samorząd terytorialny. W ostatnich latach wyraźnie wzrosła aktywność cyberprzestępców. Informuje o tym zarówno CERT Polska, działający w strukturach NASK - Państwowego Instytutu Badawczego, gromadzący zgłoszenia o próbach ataków, jak i firmy zajmujące się bezpieczeństwem cyfrowym. Coraz bardziej zagrożony jest sektor użyteczności publicznej, który, pod względem liczby ataków, wyprzedził sektor finansowy." Podczas konferencji odbyły się wykłady z zakresu cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, cyberzagrożeń, luk kompetencyjnych w sektorach. Nie zabrakło także różnorodnych warsztatów – np. z zakresu możliwości wykorzystania VR i AR, druku 3D, roli sektorów ICT w projekcie Bezpieczny Samorząd oraz cyberzagrożeń (hejtu i mowy nienawiści).

18 i 19 września 2023 r., w Państwowej Wyższej Szkole Techniczno Ekonomicznej w Jarosławiu odbywała się Konferencja "Sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, innowacje technologiczne. Wyzwania dla rozwoju kompetencji". Wziął w niej udział Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot, który w swoim wystąpieniu przedstawił następujące fakty:

"Przestarzały sprzęt, duża ilość wrażliwych danych, a także konieczność zapewnienia ciągłości świadczenia usług. To czynniki, które sprawiają, że jednostki samorządu terytorialnego stają się obiektem licznych cyberataków. Niezbędne jest dofinansowanie pozwalające stawiać efektywne zapory. Według badania z 2020 roku, 44 proc. ataków ransomware było wymierzonych w samorząd terytorialny. W ostatnich latach wyraźnie wzrosła aktywność cyberprzestępców.

Informuje o tym zarówno CERT Polska, działający w strukturach NASK - Państwowego Instytutu Badawczego, gromadzący zgłoszenia o próbach ataków, jak i firmy zajmujące się bezpieczeństwem cyfrowym. Coraz bardziej zagrożony jest sektor użyteczności publicznej, który, pod względem liczby ataków, wyprzedził sektor finansowy."

Podczas konferencji odbyły się wykłady z zakresu cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, cyberzagrożeń, luk kompetencyjnych w sektorach. Nie zabrakło także różnorodnych warsztatów – np. z zakresu możliwości wykorzystania VR i AR, druku 3D, roli sektorów ICT w projekcie Bezpieczny Samorząd oraz cyberzagrożeń (hejtu i mowy nienawiści).