Lekcja historii z Prezydentem RP

• Lekcja historii z Prezydentem RP. 20 marca grupa uczniów (80 osób) I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu odwiedziła Pałac Prezydencki w Warszawie. Braliśmy udział w nietypowej lekcji historii, której temat brzmiał „ Wolność dana czy zadana? Nowoczesny patriotyzm polskiej młodzieży”. W roli nauczyciela wystąpił Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Na spotkaniu obecni byli również doradcy prezydenccy Pan Jan Lityński i Pan Henryk Wujec, a w gronie uczestników przedstawiciele władz Powiatu Jarosławskiego – starosta Pan Jerzy Batycki, wicestarosta Pan Józef Szkoła i członek Zarządu Powiatu Jarosławskiego Pani Zofia Karwańska. Uczniom towarzyszyli opiekunowie – dyrektor I LO Zbigniew Tabor oraz nauczyciele- Danuta Matusz, Elżbieta Łambucka, Zbigniew Piguła, Marek Skałuba, Paweł Szymski. Uczestnicząca w spotkaniu młodzież, to wyróżniający się uczniowie – zarówno pod względem wysokiej średniej ocen, jak i różnego rodzaju aktywności na rzecz naszej szkoły. Zaproszenie do Warszawy miało związek z niedoszłą wizytą Prezydenta RP na Podkarpaciu, w czasie której miał otworzyć przejście graniczne w Budomierzu, a później odwiedzić Jarosław i I LO. Z przyczyn niezależnych od nas wizyta ta nie doszła do skutku,ale Kancelaria Prezydenta o nas nie zapomniała. Konferencję w Sali Kolumnowej Pałacu prowadziła Pani Anna Godzwon – zastępca dyrektora Biura Prasowego Prezydenta RP. Pan Prezydent rozpoczął od krótkiego wykładu z najnowszej historii Polski. Skupił się na przełomowym wydarzeniu, jakim były częściowo wolne wybory do Sejmu i Senatu 4 czerwca 1989r. „To było zwycięstwo do sześcianu! Wygrać na ringu politycznym z jedną ręką związaną z tyłu – to jest dopiero nokaut!” – mówił ze swadą. Zaznaczył jednak, że to był dopiero początek demokracji: „ Będziemy musieli jeszcze wiele problemów rozwiązywać, pracy i wysiłku starczy nie tylko dla mojego pokolenia, ale i dla waszego też” – przekonywał. Po wprowadzającym wykładzie nastąpiły pytania z naszej strony. Niektórzy musieli przełamywać lekką tremę, ale Prezydent odpowiadał z sympatią i poczuciem humoru. Jedna z koleżanek zwróciła się z pytaniem: „ Jak powinien wyglądać nowoczesny patriotyzm?”. W odpowiedzi usłyszała, że patriotyzm zależy od wymagań , jakie stawia historia przed kolejnymi pokoleniami Polaków. Kiedyś dominował patriotyzm wyrzeczeń i ofiar, dziś powinien być raczej kojarzony z pracą, nauką, zaangażowaniem w życie społeczne. Takie rozumienie patriotyzmu nie wyklucza przecież, że młodzi Polacy nie są zdolni do największych ofiar i poświęceń dla Ojczyzny. Ważne pytanie dotyczyło sytuacji politycznej u naszych ukraińskich sąsiadów. „Chcielibyśmy im zaproponować podobną drogę do demokracji i wolności jaką przeszłą Polska. Dzisiaj, przez pryzmat dramatu Ukrainy, inaczej powinniśmy patrzeć na nasze minione 25 lat..” Spotkanie trwało ponad godzinę. Pan Prezydent, mimo napiętego kalendarza spotkań, przedłużył je o kilka minut, co pozwoliło nam na zrobienie wielu zdjęć i wręczenie upominków. Jednym z nich była praca uczniów I LO – Artura Gajewskiego i Marcina Podolca wyróżniona II miejscem w trzynastej edycji konkursu „Historia Bliska” zorganizowanego przez Ośrodek KARTA w 2009r. Tytuł pracy brzmi „Rok 1989. Przełom, koniec, początek….?” – co doskonale korespondowało z tematem prezydenckiej lekcji historii. Po zakończeniu udaliśmy się do części Pałacu zwanej Ogrodem Zimowym i skorzystaliśmy z zaproszenia na obiad. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie sal pałacowych w towarzystwie przewodników. Około 15.00 udaliśmy się do Sejmu RP na ul. Wiejską. Byliśmy na galerii w czasie obrad plenarnych, a później na wykładzie o historii parlamentaryzmu w Polsce. Wróciliśmy do Jarosławia późno w nocy, zmęczeni, ale pełni wrażeń i refleksji.

w towarzystwie przewodników.