Europejski charakter edukacji zawodowej uczniów z jarosławskiego „Spożywczaka”

• Europejski charakter edukacji zawodowej uczniów z jarosławskiego „Spożywczaka”. To kolejny wygrany projekt w ramach programu Erasmus +, który umożliwi 80 uczniom zawodu technik analityk i cukiernik odbycie czterotygodniowych staży w Niemczech (Drezno, Lipsk) oraz we Włoszech ( Rimini). Do Narodowej Agencji w Warszawie, w ramach konkursu zostały zgłoszone 733 projekty szkół i instytucji z całej Polski. Tylko 252 projekty otrzymały dofinansowanie, wśród nich wysoko oceniony (15. pozycja w rankingu ogólnopolskim) wniosek nauczycieli z ZSSChiO w Jarosławiu, który będzie realizowany w ciągu kolejnych dwóch lat. Wytężona praca nauczycieli Zespołu Szkół Spożywczych Chemicznych i Ogólnokształcących zaowocowała w ostatnich   latach realizacją 10 projektów unijnych na  łączną kwotę ponad 2,5 miliona  zł, z których skorzystało ok 1000 uczniów i 21 nauczycieli. Dzięki dofinansowaniu bardzo  wzmocniła się  baza dydaktyczna szkoły. Powstały nowoczesne pracownie: gastronomiczna, kelnerska, hotelarska, chemiczna, fryzjerska, informatyczna. Wyposażenie tych pracowni w sprzęt i urządzenia pozwala na pełną realizację programu kształcenia zawodowego na odpowiednio wysokim poziomie. Ostatnio są realizowane w szkole projekty programu Erasmus +, który umożliwia zagraniczną mobilność – wyjazdy w celach edukacyjnych (np. podjęcia studiów lub pracy, odbycia szkoleń lub zaangażowania się w wolontariat) uczniów, studentów, kadry edukacyjnej i pracowników młodzieżowych oraz wspiera budowę partnerstw pomiędzy uniwersytetami, szkołami wyższymi i średnimi, przedsiębiorstwami i organizacjami non-profit na rzecz wzmacniania innowacyjności i budowania wiedzy. Jarosławski „Spożywczak” współpracuje z partnerami z Niemiec, Włoch, Anglii i Hiszpanii. Współpraca związana z realizacją programu Erasmus + dotyczy organizacji czterotygodniowych staży dla uczniów we włoskich (Rimini), niemieckich (Lipsk, Drezno) i angielskich (Londyn) przedsiębiorstwach pod opieką wykwalifikowanej kadry we wszystkich zawodach kształconych w ZSSChiO . Przed wyjazdem uczniowie zakwalifikowani do projektu uczestniczą w zajęciach z przygotowania zawodowego,  językowego i psychologicznego. Za granicą poszerzają wiedzę i uzupełniają umiejętności praktyczne. Nabywają  także dodatkowe kwalifikacje uczestnicząc w różnorodnych kursach i szkoleniach. Czas praktyk jest dla uczniów intensywną nauką języka obcego, poznają oni  kulturę i obyczaje goszczącego kraju a także biorą udział w wycieczkach i imprezach integracyjnych zorganizowanych przez partnerów. Praktyki zagraniczne zapewniają uczestnikom zdobycie nowych, cennych umiejętności przydatnych w życiu i powodują wzrost motywacji do nauki również u pozostałych uczniów. Wiedzę i doświadczenia zdobyte za granicą praktykanci wykorzystują w dalszej realizacji programów z poszczególnych przedmiotów oraz w konkursach i zawodach branżowych. Z doświadczenia wynika, że młodzież uczestnicząca w takich programach staje się bardziej dojrzała, odpowiedzialna, samodzielna i komunikatywna. Uczestnicy otrzymują certyfikaty Europass Mobilność co nadaje europejski charakter procesowi kształcenia w naszej szkole. Podniesienie kompetencji językowych i zawodowych zwiększa mobilność uczniów ZSSChiO nie tylko na lokalnym rynku pracy. Niektórzy z nich otrzymali propozycje pracy w kraju mobilności. W programie Erasmus+ oprócz uczniów  swoje umiejętności i kompetencje zawodowe  doskonalą nauczyciele tej szkoły, którzy są także beneficjentami projektów. Odbywają staże zawodowe we Włoszech i Hiszpanii, aby wykorzystać nabytą wiedzę i umiejętności w procesie kształcenia uczniów. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wszystkie projekty do tej pory realizowane w ZSSChiO były w stu procentach finansowane ze środków unijnych, a uczestnicy projektu nie ponosili żadnych kosztów związanych z ich realizacją.  Realizacja  projektów unijnych zarówno dla uczniów jak i nauczycieli na pewno przyczynia się do dalszego podnoszenia jakości kształcenia w tej szkole oraz do jeszcze lepszego dostosowania się do potrzeb krajowego i europejskiego rynku pracy.