• Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jarosławiu w Programie Erasmus+ 2015. Z radością informujemy, że w naszej szkole rusza nowy projekt unijny pt. „Kreatywny uczeń – mobilny pracownik” w ramach programu Erasmus+. Projekt umożliwi 32 uczniom Technikum nr 7 kształcącym się w zawodzie technik architektury krajobrazu i technik ogrodnik odbycie 4-tygodniowych staży we Francji (Romans sur Isère). Projekt planowany jest na dwa lata – 2015-2017 – oraz całkowicie finansowany ze środków Unii Europejskiej. W ramach konkursu w roku 2015 (Akcja 1 Mobilność edukacyjna, sektor Kształcenie i Szkolenia Zawodowe) do Narodowej Agencji Programu Erasmus+ w Warszawie zostały zgłoszone 733 projekty szkół i instytucji z całej Polski. Tylko 252 projekty zostały zatwierdzone i otrzymały dofinansowanie, wśród nich bardzo dobrze oceniony został wniosek (91 punktów na 100 możliwych!) nauczycieli z CKZiU w Jarosławiu. Łączna kwota dofinansowania to 96 500 euro.  Młodzież zakwalifikowana do projektu będzie mogła rozwijać swoje umiejętności i kompetencje zawodowe w wysoko wyspecjalizowanej do praktycznej nauki zwodu szkole EPLEFPA Terre d’Horizon. Park oraz gospodarstwo szkolne liczy w sumie około 30 ha. Szkoła cieszy się prestiżem na lokalnym rynku edukacyjnym, posiada wieloletnią tradycję w zakresie kształcenia zawodowego w następujących obszarach: ogrodnictwo, architektura krajobrazu, ochrona środowiska i planowanie przestrzenne oraz florystyka. Czas praktyk będzie również intensywną nauką języka obcego, poznawaniem kultury goszczącego kraju oraz integracją ze społecznością szkoły partnerskiej (wycieczki, imprezy integracyjne). Wśród działań przygotowujących uczniów do stażu są zajęcia językowe, pedagogiczne, kulturowe, przedsiębiorczości z modułem doradztwa zawodowego oraz  kurs zawodowy, przygotowujący do odbycia praktyk. Staż oraz wszystkie działania przygotowawcze przyczynią się do otwartości, aktywnego, twórczego funkcjonowania naszych uczniów w społeczeństwie europejskim, wpłyną na wzrost ich konkurencyjności na krajowym i europejskim rynku pracy.  Dzięki wykorzystaniu w projekcie międzynarodowych certyfikatów nasza szkoła wpisuje się w ustaloną na szczeblu europejskim wizję kształcenia zawodowego. Uczniowie zakwalifikowani do projektu otrzymają certyfikaty Europass Mobility, Europejski Paszport Językowy oraz Europass – CV. Współpraca zagraniczna oraz realizowany projekt pozwoli nauczycielom zdobyć doświadczenie, które będzie mogło być wykorzystane w przyszłości do tworzenia nowych projektów, a tym samym podnosić jakość pracy szkoły.