• „Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość” – spotkanie edukacyjne ZSLiT im. J. Słowackiego w Jarosławiu. W maju ubiegłego roku Parlament Europejski podjął decyzję o ustanowieniu roku 2015  Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju.  Decyzja ta  została podjęta nie bez przyczyny  – to właśnie w 2015 r. mija termin realizacji Milenijnych Celów Rozwoju, uzgodnionych przez wspólnotę międzynarodową w roku 2000. To również okres, w którym mają zostać ustalone Cele na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, czyli priorytety na kolejne lata. Europejski Rok na rzecz Rozwoju jest okazją do poinformowania obywateli UE, w jaki sposób pieniądze przeznaczane na pomoc rozwojową przyczyniają się do wprowadzania zmian w państwach potrzebujących wsparcia. Ma to być również dowód szczególnego zaangażowania Unii Europejskiej w walkę z ubóstwem, poprawę sytuacji uchodźców i osób wymagających natychmiastowej pomocy, a także w walkę ze zmianami klimatu i ochronę zasobów naturalnych Ziemi. "Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość" – pod takim hasłem przez cały 2015 r. organizowane są w całej Europie  imprezy i wydarzenia związane z pomocą dla krajów rozwijających się.  Dlatego też Zespół Szkół Licealnych i Technicznych im. J. Słowackiego w Jarosławiu również włączył się w te działania, organizując spotkanie edukacyjne promujące Europejski Roku Rozwoju. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni eksperci, którzy zaprezentowali wybrane zagadnienia związane z tematyką europejską. Pierwszy wykład „Korzenie Europy” w niezwykle interesujący sposób przedstawił specjalista z zakresu historii społecznej Europy doc. dr Andrzej Podkowski, pracownik Instytutu Stosunków Międzynarodowych PWSTE w Jarosławiu. Młodzież uczestnicząca w spotkaniu mogła zapoznać się z historią jednoczenia  się Europy, dowiedzieć się, że jako Europejczycy posiadamy wspólne korzenie, które sięgają aż do czasów antycznych, że Europa to nie tylko Stary Kontynent, ale również tożsamość, że każdy oby­wa­tel, Eu­ro­pej­czyk, po­wi­nien znać  swoją prze­szłość, kul­turę i hi­sto­rię swo­jego na­rodu, szczególnie w obliczu globalizacji i mieszania się kultur. Kolejny wykład zaprezentowała Ewa Nowak-Koprowicz, wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Rzeszowie – ekspertka w zakresie edukacji i informacji europejskiej, która w niezwykle  plastyczny sposób przedstawiła  wykład na temat ,,Pomoc rozwojowa Unii Europejskiej”. Razem możemy skuteczniej eliminować ubóstwo i docierać do tych, którzy najbardziej potrzebują naszej pomocy; dzięki tej pomocy świat staje się bezpieczniejszy i oferuje Europie większy potencjał dla rozwoju gospodarczego i wymiany handlowej  – te zagadnienia były głównym przesłaniem tego wystąpienia. Uczennice Słowackiego również włączyły się aktywnie w organizację tego spotkania – zaprezentowały fotoreportaż w formie prezentacji multimedialnej z wycieczki do Belgii, stolicy zjednoczonej Europy. Lekcję europejską zakończył pokaz mody przygotowany przez uczennice technikum technologii odzieży, podczas którego  zaprezentowano autorską kolekcję sukni europejskich oraz suknie fantazyjne z cyklu kwiaty polskie, w tym ostatnim przypadku nawiązując do faktu, że spotkanie odbyło się w dniu polskiej niezapominajki. Oprócz społeczności szkolnej ZSLiT w spotkaniu uczestniczyli gimnazjaliści, uczniowie Gimnazjum Publicznego nr 2 w Jarosławiu, oraz przypadkowi czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu – placówki, której dyrektor Elżbieta Tkacz od kilku lat udostępnia ten piękny obiekt dla ciekawych przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych.

{gallery}2015_05_27_no{/gallery}