Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych

• Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. W dniu 02 marca 2012r. w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Radymnie odbyła się uroczystość z okazji „Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych” - poświęcona żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Święto ustanowione zostało przed rokiem przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i obchodzone jest w rocznicę zamordowania 1 marca 1951 r. w więzieniu na Mokotowie członków IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość”. Byli to żołnierze niezłomni, bowiem podjęli nierówną walkę o niepodległość Polski z sowieckim totalitaryzmem, a nazwano ich „wyklętymi”,  ponieważ przez cały okres rządów PRL-u władza ludowa dość skutecznie starała się usunąć ich ze świadomości narodowej, zatrzeć po nich wszelki ślad. Nieludzko katowani w ubeckich piwnicach, mordowani skrytobójczo lub w majestacie komunistycznego prawa, szkalowani i nazywani bandytami – do chwili obecnej nie znamy nawet miejsca pochówku większości z nich. Uczniowie i nauczyciele mieli okazję wysłuchać i obejrzeć: - film pt. „Czy warto było tak żyć?” w reżyserii Aliny Czerniakowskiej o Stanisławie Sojczyńskim "Warszycu" - dowódcy i twórcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego - największego ugrupowania wojskowego po II wojnie do walki z komunistycznym zniewoleniem. Kpt. Sojczyński do końca pozostał nieprzejednany i wierny wyznawanym ideałom. Po okrutnym śledztwie został skazany przez Sąd Wojskowy w Łodzi na karę śmierci. Wyrok wykonano w lutym 1947 r. Sojczyński miał wówczas zaledwie 36 lat. Nie wiadomo nawet, gdzie został pochowany, - prezentację multimedialną przedstawiającą sylwetki żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego, - utwory muzyczne Andrzeja Kołakowskiego w wykonaniu ucznia pierwszej klasy Daniela Sałamaja, przy akompaniamencie Pana Mariusza Lipeckiego, - wystawę zatytułowaną  „Żołnierze Wyklęci. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 r.” Akademię przygotowała: M. Lipecka NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM!

Uczniowie i nauczyciele mieli okazję wysłuchać i obejrzeć:

Akademię przygotowała: M. Lipecka

NIE DAJMY ZGINĄĆ POLEGŁYM!