Tomasz Szul – ten, który odważył się być mądrym!

• Tomasz Szul – ten, który odważył się być mądrym!. Tomasz Szul uczeń Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu uczęszczający do klasy III Technikum Elektronicznego wprowadził w czyn motto szkoły: „Sapere aude” – Odważ się być mądrym! Opiekunami naukowymi ucznia są: mgr inż. Mariusz Skupień, mgr inż. Janusz Puszkarz, inż. Piotr Drabik oraz mgr inż. Wiesław Zięba, który zarazem pełni funkcję wychowawcy Tomka. Pierwszy ogromny sukces w roku szkolnym 2011/2012 uczeń odniósł w marcu, zajmując I miejsce w XXXV Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej w Wałbrzychu. Patronat naukowy nad zorganizowaną z wielkim rozmachem imprezą, sprawowały krakowskie uczelnie, w tym Akademia Górniczo – Hutnicza. Oprócz zaszczytnego tytułu laureata, uczeń uzyskał prawo przyjęcia na I rok studiów z pominięciem warunków rekrutacji oraz zwolnienie z etapu pisemnego potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Niedługo później przyszedł kolejny sukces. W dniach 17 i 18 kwietnia 2012 r. w Krakowie odbyła się Regionalna Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Elektronicznych Systemach Zabezpieczeń firmy Satel. Firma Satel, działająca od ponad dwudziestu lat na rynku systemów alarmowych, realizuje program eduSatel, wspierając wybrane średnie i wyższe szkoły zawodowe na terenie Polski. ZSTiO im. S Banacha reprezentowało 4 uczniów kształcących się w zawodzie technik elektronik i technik telekomunikacji, którzy do konkursowych zmagań stanęli w dwóch drużynach. Tomasz Szul startujący w parze z Mateuszem Wojtaszkiem odnieśli ogromny sukces. Tomasz został laureatem Olimpiady zajmując I miejsce w swojej kategorii, natomiast zmagania drużynowe zapewniły uczniom II miejsce. Uczestnicy w części pierwszej pisali test składający się z 30 pytań, zaś w części drugiej, praktycznej (obejmującej zestaw dwóch zadań laboratoryjno - projektowych musieli podłączyć system alarmowy składający się z centrali alarmowej VERSA 10 oraz manipulatora, czujek i ekspandera. Po podłączeniu musieli dokonać konfiguracji i odpowiednio zaprogramować system alarmowy. W części trzeciej (finałowej) należało wykonać projekt systemu alarmowego budynku i zaprezentować go przed komisją konkursową. Niebawem Tomasz po raz kolejny potwierdził swoją ogromną klasę. Uzyskał po raz trzeci tytuł laureata i zajął 4 miejsce w swojej kategorii. Reprezentował swoją szkołę w finale XXXVIII Olimpiady Wiedzy Technicznej, który odbywał się w dniach od 20 do 22 kwietnia 2012 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. W zawodach brało udział 62 zawodników wyłonionych spośród prawie 10 tysięcy uczestników reprezentujących niemal 500 szkół ponadgimnazjalnych. Zakres merytoryczny zadań III etapu OWT został opracowany przez wybranych pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej, wybitnych fachowców w swoich dziedzinach, mających także doświadczenie dydaktyczne. Osiągnięcia ucznia Tomasza Szula potwierdzają wysoki poziom kształcenia w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Są dowodem na to, że połączenie pasji, wiedzy i zaangażowania ucznia i uczących go nauczycieli daje tak wspaniałe efekty. Wszystkie osiągnięcia wpisują się również w promocję pięknego, renesansowego miasta Jarosławia.