Uczniowie ZSTiO z wizytą w partnerskiej szkole w Niemczech

• Uczniowie ZSTiO z wizytą w partnerskiej szkole w Niemczech . W ramach realizacji polsko-niemieckiego projektu  w dniach od 07.05. do 11.05.2012 grupa nauczycieli i młodzieży ZSTiO przebywała z wizytą w szkole niemieckiej. Celem wymiany  było poznanie kuchni obu krajów, wspólne przygotowywanie, serwowanie, konsumowanie tradycyjnych potraw polskich i niemieckich, rozbudowa niemieckojęzycznej bilingwalnej platformy do nauki języka niemieckiego www.jasobak.de, poznanie niemieckiego dziedzictwa kulturowego, akceptacja innych kultur  oraz dialog międzykulturowy. Program spotkania uczniów z Polski i Niemiec był bogaty. Młodzież polska i niemiecka w czasie wymiany zwiedziła m.in. zabytki Magdeburga, Lipska, Schönebeck i uzdrowiska Bad Salzelmen. Już od 2004 roku ZSTiO prowadzi aktywną wymianę młodzieży polsko-niemieckiej. Dzięki niej co roku uczniowie szkoły mają możliwość wyjazdu do Niemiec. Przez dwa lata od 2006 do 2007 w wymianie uczestniczyli również uczniowie ze Słowacji. Od 2007 roku do współpracy aktywnie włączyła się również szkoła partnerska z Walii. Dzięki współpracy z w/w szkołami zrealizowano już dwa niemieckojęzyczne projekty Comeniusa. Obecny niemieckojęzyczny projekt jest już kolejnym niemieckojęzycznym projektem  zrealizowanym przez ZSTiO. Koordynatorem projektu i wymiany młodzieży jest nauczycielka języka niemieckiego Zofia Kulnianin. Wymiana młodzieży pomiędzy szkołami w tym roku była możliwa m.in. dzięki pomocy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.