Szlak architektury dworskiej i pałacowej

• Szlak architektury dworskiej i pałacowej. Warto wstąpić na ścieżki podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej z licznymi zabytkami z terenu powiatu - (strona internetowa dostępna jest TUTAJ), ale to nie koniec naszych propozycji. Zapraszamy bowiem na szlak, umownie nazwany "Szlakiem architektury dworskiej i pałacowej" bez oznakowania i tablic informacyjnych. Dlatego zainteresowani muszą (przynajmniej na razie) we własnym zakresie odwiedzać poszczególne miejscowości z mapą w ręku. Wiele z zabytków jest w stanie zaawansowanej ruiny, zniszczonych przez ząb czasu i rękę ludzką, opuszczone przez dawnych właścicieli. Chwalebnym natomiast jest to, że niektóre są w stanie używalności i troskliwie wyremontowane spełniają nowe funkcje. Boratyn - XIX w. zespół pałacowo-parkowy Lisowieckich z pałacem i parkiem krajobrazowym oraz klasycystyczną kaplicą dworską, obecnie własność prywatna (restauracja i hotel), Chłopice - zespół podworski XIX /XX w. - murowany dwór (ob. szkoła podstawowa), stajnie z 1904 r. spichlerz (magazyn GS) i młyn wodny (obecnie elektryczny), park krajobrazowy oraz ślady fundamentów tzw. rządcówki, Cieszacin Wielki - dworek z XIX w. zwany zameczkiem, własność hr. Drohojowskich w otoczeniu parku krajobrazowego, Hawłowice Górne - renesansowy dwór (lamus) o charakterze wieżowym z XVI w. własność Wolskich z parkiem krajobrazowym, obecnie w rękach prywatnych, Hawłowice Górne - klasycystyczny dwór z XVII w., obecnie gospodarstwo agroturystyczne, Ożańsk - dzisiejszy obiekt nie zachował swojego oryginalnego wyglądu. Pierwotnie była to budowla modernistyczna, a jej historia związana jest z osobą Ignacego Rosińskiego, który począwszy od roku 1931 stopniowo nabywał majątek ożański od rodziny Czartoryskich. Obecnie pałac znajduje się w rękach prywatnych, zaadaptowany na hotel/restaurację. Pawłosiów - zespół podworski z XIX w. hr. Siemieńskich. W jego skład wchodzą: pałac klasycystyczny ze spichlerzem, obora, stodoła , kapliczką św. Antoniego oraz interesujący park krajobrazowy z wytyczoną ścieżką dendrologiczną, Pełkinie - XIX w. założenie parkowo-pałacowe książąt Czartoryskich, w tym murowany pałac, zabudowania podworskie, stajnie, stodoły, staw, 7-hektarowy park krajobrazowy w typie angielskim , Rokietnica - XIX w. zespół podworski Pinińskich - dwór, spichlerz i tzw. „stajnia cugowa" plus 6-hektarowy park krajobrazowy z zarastającymi stawami i cennym drzewostanem, Roźwienica - zespół podworski z XIX w. murowany pałac z parkiem krajobrazowym, obecnie siedziba gminnych instytucji, Rudołowice - XIX w. zespół podworski - dwór Dembińskich w otoczeniu parku krajobrazowego, obecnie szkoła, Sośnica - XVI w. ruiny dworu rozbudowanego do rangi zamku obronnego oraz szczątki parku krajobrazowego, Tyniowice - zespół pałacowy XIX w. dwór Marynowskich jako pałacyk w stylu szwajcarskim ze spichlerzem i parkiem krajobrazowym, obecnie w pałacu mieści się szkoła podstawowa, Węgierka - zespół podworski XVIII w. z zachowaną cylindryczną basztą d. zamku, kilka drzew - pomników przyrody, obiekty od 2007 r. pod zarządem Gminy Pruchnik, Więckowice - XIX w. założenie pałacowo-parkowe, zespół podworski Białobrzeskich z dworem, oficyną, spichlerzem i parkiem krajobrazowym (obecnie własność prywatna), Wysock - zespól pałacowo-parkowy (obecnie Dom Pomocy Społecznej).

Wysock - zespól pałacowo-parkowy (obecnie Dom Pomocy Społecznej).