E-przewodnik dla gimnazjalisty

• E-przewodnik dla gimnazjalisty. GIMNAZJALISTO Dokonanie oceny własnych predyspozycji bywa trudne. Szczególnie w sytuacji stresu związanego z wyborem dalszej drogi kształcenia i poszukiwania pomysłu na dorosłe życie. Czasami nie wierzymy we własne możliwości, czasami je przeceniamy, a czasami niedostrzegamy swojego potencjału lub nie potrafimy go nazwać. Trudne bywa również nazwanie specjalności w jakiej moglibyśmy się kształcić, ponieważ katalog poszukiwanych na rynku specjalistów zmienia się tak szybko, jak nasza rzeczywistość. W tej ocenie może być bardzo pomocny doradca zawodowy, pracownik poradni psychologiczno – pedagogicznej. Pomoże ci w rozpoznaniu Twojego potencjału i przedstawi różnorodność świata zawodów. Szczegółowych i ważnych dla Ciebie informacji, w tym profesjonalną diagnozę predyspozycji zawodowych możesz uzyskać w Poradni Psychologiczno -Pedagogicznej w Jarosławiu ul. Poniatowskiego 63. Możesz także pomóc sobie sam. Zgodnie z zapowiedzią w papierowej wersji Przewodnika Gimnazjalisty na rok szkolny 2015/2016 proponujemy Ci lepsze poznanie siebie, swoich predyspozycji, które mają wpływ na wybór dalszej drogi edukacyjnej. Poniżej zamieszczamy przygotowany specjalnie dla Ciebie zestaw ankiet i kwestionariuszy, których wykonanie ułatwi Ci samodzielne określenie własnych predyspozycji zawodowych, cech temperamentu, preferencji i zainteresowań. Zachęcamy do skorzystania z takiej formy pomocy i mamy nadzieję, że przyczyni się ona do świadomego wyboru ścieżki kształcenia i osiągania sukcesów w obranym przez Ciebie zawodzie lub kierunku kształcenia. Możesz wykonać wszystkie załączone propozycje lub wybrać niektóre z nich. Przygotowana wersja pozwala na wydrukowanie zamieszczonych narzędzi i wykonanie ich w wersji papierowej. Każde narzędzie posiada instrukcję i opis interpretacji wyników. Jeżeli będziesz miał problem z interpretacją lub analizą poproś Rodzica, wychowawcę, pedagoga szkolnego lub zgłoś się do Poradni. Życzymy powodzenia! Pliki do pobrania:Ankieta skłonności zawodowych Szeregowanie przedmiotów szkolnych Ankieta: zainteresowania i preferencje zawodowe Ankieta skłonności Ankieta: określanie zainteresowań Określenie temperamentu Ankieta „Określ swój stan zdrowia” Po wypełnieniu powyższych ankiet i kwestionariuszy dysponujesz już dość dużą wiedzą na swój temat. Znasz już cel, który chcesz osiągnąć - zdobycie wybranego zawodu. Zastanów się jaka znana Ci szkoła ponadgimnazjalna przygotowuje do wybranego przez Ciebie zawodu? Ustal poziom kształcenia (liceum, technikum, szkoła zawodowa) Pomogą Ci w tym: 1. Zebrane informacje Zdecyduj, jakich informacji potrzebujesz i gdzie je zdobędziesz: informatory o szkołach, wizyta u pedagoga szkolnego, w poradni psychologiczno - pedagogicznej, jak również uzyskane od rodziny, kolegów, znajomych, z Internetu i innych środków multimedialnych. 2. Istniejące możliwości Zbierając informacje na pewno odkryjesz różne drogi dojścia do wybranego zawodu. Zrób listę tych szkół, które ewentualnie możesz brać pod uwagę. Jeśli okaże się, że jest wiele szkół o tym samym kierunku lub profilu, wybierz wstępnie te szkoły, które Cię zainteresowały. 3. Obiektywne fakty Przeanalizuj zebrane informacje o szkołach. Weź pod uwagę np. kryteria przyjęć, zajęcia pozalekcyjne, języki obce, możliwość zdobycia dodatkowych umiejętności, a nawet dojazd do szkoły, pobyt w internacie. Wpisz je przy każdej szkole. 4. Właściwa decyzja Jeśli poznałeś wszystkie fakty, wybierz tę szkołę, która wydaje Ci się najlepsza dla Ciebie ŻYCZYMY POWODZENIA I TRAFNEGO WYBORU SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ Zespół ds./doradztwa zawodowego PoradniPsychologiczno – Pedagogicznej w Jarosławiu Opracowano na podstawie: „Poradnictwo zawodowe w gimnazjum” K. Druczak, J. Minta KOWEZiU W–wa 2013 r.„Warsztat diagnostyczny doradcy zawodowego” M. Rosalska KOWEZiU W–wa 2012 r.„Przygotowanie uczniów gimnazjum do wyboru zawodu” pod redakcją G. Sołtysińskiej i J.Woronieckiej KOWEZ W–wa 2001 r.

GIMNAZJALISTO

Życzymy powodzenia!

Pliki do pobrania:

Pomogą Ci w tym:

1. Zebrane informacje

2. Istniejące możliwości

3. Obiektywne fakty

4. Właściwa decyzja

ŻYCZYMY POWODZENIA I TRAFNEGO WYBORU SZKOŁY PONADGIMNAZJALNEJ

Zespół ds./doradztwa zawodowego Poradni
Psychologiczno – Pedagogicznej w Jarosławiu

Opracowano na podstawie:

„Poradnictwo zawodowe w gimnazjum” K. Druczak, J. Minta KOWEZiU Wwa 2013 r.
„Warsztat diagnostyczny doradcy zawodowego” M. Rosalska KOWEZiU W–wa 2012 r.

„Przygotowanie uczniów gimnazjum do wyboru zawodu” pod redakcją G. Sołtysińskiej i J.Woronieckiej KOWEZ Wwa 2001 r.