Pogrzeb Żołnierza Niezłomnego

  • Wydrukuj
  • Email
  • Pogrzeb Żołnierza Niezłomnego. Po 67 latach od zamordowania przez Urząd Bezpieczeństwa, mjr Władysław Koba, spoczął w rodzinnym grobowcu. Dwudniowe uroczystości pogrzebowe odbyły się, 16 i 17 września, w Jarosławiu i Przemyślu. Na czele delegacji Powiatu Jarosławskiego stali Przewodniczący rady Powiatu Zbigniew Piskorz i Starosta Jarosławski, Tadeusz Chrzan. Władysław Koba urodził się w Jarosławiu. W stopniu porucznika brał udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r. Podczas wojny był członkiem ZWZ-AK. Po wojnie działał w organizacji Wolność i Niezawisłość. Od 1947 r. był komendantem WiN-u w Rzeszowie. Został aresztowany przez UB w Przemyślu we wrześniu 1947 r. Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w październiku 1948 r. został skazany na karę śmierci. Jarosławska część obchodów rozpoczęła się mszą świętą w intencji poległego majora (awansowany pośmiertnie) w Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Ich ciąg dalszy miał miejsce przy pomniku Żołnierza Niezłomnego. Wśród gość była m.in. rodzina majora Koby, jego syn, bratanek i bratanica oraz Bogusław Nizieński, podwładny majora Koby. Pogrzeb odbył się natomiast dzień później, w Przemyślu, gdzie Władysław Koba został pochowany obok swojej żony, w rodzinnym grobowcu.   Zdj. organizatorzy (UM Jarosławia, IPN Rzeszów). Dziękujemy. View the embedded image gallery online at: https://powiat.jaroslawski.pl/aktualnosci/item/3179-pogrzeb-zolnierza-niezlomnego#sigProId26c9931357

Po 67 latach od zamordowania przez Urząd Bezpieczeństwa, mjr Władysław Koba, spoczął w rodzinnym grobowcu. Dwudniowe uroczystości pogrzebowe odbyły się, 16 i 17 września, w Jarosławiu i Przemyślu. Na czele delegacji Powiatu Jarosławskiego stali Przewodniczący rady Powiatu Zbigniew Piskorz i Starosta Jarosławski, Tadeusz Chrzan.

Władysław Koba urodził się w Jarosławiu. W stopniu porucznika brał udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r. Podczas wojny był członkiem ZWZ-AK. Po wojnie działał w organizacji Wolność i Niezawisłość. Od 1947 r. był komendantem WiN-u w Rzeszowie. Został aresztowany przez UB w Przemyślu we wrześniu 1947 r. Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Rejonowego w Rzeszowie, w październiku 1948 r. został skazany na karę śmierci.

Jarosławska część obchodów rozpoczęła się mszą świętą w intencji poległego majora (awansowany pośmiertnie) w Bazylice Matki Bożej Bolesnej. Ich ciąg dalszy miał miejsce przy pomniku Żołnierza Niezłomnego. Wśród gość była m.in. rodzina majora Koby, jego syn, bratanek i bratanica oraz Bogusław Nizieński, podwładny majora Koby.

Pogrzeb odbył się natomiast dzień później, w Przemyślu, gdzie Władysław Koba został pochowany obok swojej żony, w rodzinnym grobowcu.  

Zdj. organizatorzy (UM Jarosławia, IPN Rzeszów). Dziękujemy.