Tej inicjatywy nie można przeoczyć!

  • Wydrukuj
  • Email
  • Tej inicjatywy nie można przeoczyć!. "Klub sportowy. Filar Regionalizmu" to projekt realizowany przez Klub Sportowy w Koniaczowie oraz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. W jego rezultacie powstaje cyfrowe archiwum jarosławskiego sportu, którego współtwórcą może zostać każdy mieszkaniec regionu. Wystarczy zgłosić się do Muzeum w Jarosławiu, gdzie zbiory zostaną sfotografowane, zeskanowane i opisane, a następnie w formie katalogu będą udostępnione osobom zainteresowanym tym tematem. Projekt jest dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. - Ten projekt ma na celu aktywizację środowiska sportowców z powiatu jarosławskiego poprzez edukację i uwrażliwienie na potrzebę utrwalenia dla społeczeństwa dóbr lokalnej kultury jakimi są pamiątki związane z uprawianiem różnych dyscyplin sportowych w naszym regionie – wyjaśnia starosta jarosławski Stanisław Kłopot. – Ponieważ muzeum jest prowadzone przez samorząd powiatowy z konsekwencją wspieramy takie inicjatywy. Współpraca z przedstawicielami środowiska sportowego umożliwiła poznanie wycinku lokalnej historii, który do tej pory nie był należycie zbadany. Stworzono podwaliny do poznania historii klubów sportowych w Jarosławiu, ale także na terenach wiejskich powiatu, gdzie dynamicznie od lat 40. XX w. rozwijają się ludowe zespoły sportowe, późniejsze ludowe kluby sportowe – dodaje starosta Kłopot. - Muzealne zasoby, dzięki zbiórce przeprowadzonej w ramach programu, powiększyły się o blisko 400 unikatowych fotografii, dokumentów i dyplomów za osiągnięcia w różnych dziedzinach sportowych – mówi Łukasz Zagrobelny, dyrektor placówki. Efekty starań można obecnie obejrzeć na wystawie plenerowej, eksponowanej w Starostwie Powiatowym, na murach przy Kamienicy Orsettich oraz na zainteresowanych udziałem w akcji stadionach sportowych w powiecie jarosławskim, m.in. JKS 1909 Jarosław. View the embedded image gallery online at: https://powiat.jaroslawski.pl/aktualnosci/item/5256-tej-inicjatywy-nie-mozna-przeoczyc#sigProId457664bb3d

"Klub sportowy. Filar Regionalizmu" to projekt realizowany przez Klub Sportowy w Koniaczowie oraz Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich. W jego rezultacie powstaje cyfrowe archiwum jarosławskiego sportu, którego współtwórcą może zostać każdy mieszkaniec regionu. Wystarczy zgłosić się do Muzeum w Jarosławiu, gdzie zbiory zostaną sfotografowane, zeskanowane i opisane, a następnie w formie katalogu będą udostępnione osobom zainteresowanym tym tematem. Projekt jest dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego.

- Ten projekt ma na celu aktywizację środowiska sportowców z powiatu jarosławskiego poprzez edukację i uwrażliwienie na potrzebę utrwalenia dla społeczeństwa dóbr lokalnej kultury jakimi są pamiątki związane z uprawianiem różnych dyscyplin sportowych w naszym regionie – wyjaśnia starosta jarosławski Stanisław Kłopot. – Ponieważ muzeum jest prowadzone przez samorząd powiatowy z konsekwencją wspieramy takie inicjatywy. Współpraca z przedstawicielami środowiska sportowego umożliwiła poznanie wycinku lokalnej historii, który do tej pory nie był należycie zbadany. Stworzono podwaliny do poznania historii klubów sportowych w Jarosławiu, ale także na terenach wiejskich powiatu, gdzie dynamicznie od lat 40. XX w. rozwijają się ludowe zespoły sportowe, późniejsze ludowe kluby sportowe – dodaje starosta Kłopot.

- Muzealne zasoby, dzięki zbiórce przeprowadzonej w ramach programu, powiększyły się o blisko 400 unikatowych fotografii, dokumentów i dyplomów za osiągnięcia w różnych dziedzinach sportowych – mówi Łukasz Zagrobelny, dyrektor placówki. Efekty starań można obecnie obejrzeć na wystawie plenerowej, eksponowanej w Starostwie Powiatowym, na murach przy Kamienicy Orsettich oraz na zainteresowanych udziałem w akcji stadionach sportowych w powiecie jarosławskim, m.in. JKS 1909 Jarosław.