Efekty wykorzystania dotacji dla niepełnosprawnych z powiatu jarosławskiego

• Efekty wykorzystania dotacji dla niepełnosprawnych z powiatu jarosławskiego. Prawie 600 tysięcy złotych na pomoc dla niepełnosprawnych z powiatu jarosławskiego i to tylko w przypadku dwóch programów podjętych przez samorząd, a jest ich więcej. W tym roku dzięki dofinansowaniu z PFRON-u w ich domach zlikwidowano bariery architektoniczne montując na przykład windę, podjazdy oraz remontując łazienki. Część dostała też dofinansowanie do studiów ale także wsparcie zakupu protez i sprzętu komputerowego. Zobacz felieton TVP3 Rzeszów Tomasz Surmacz z Wierzbnej koło Jarosławia od wielu lat porusza się na inwalidzkim wózku. To następstwo skoku do wody, w wyniku którego złamał kręgosłup na odcinku szyjnym, przez co doznał porażenia czterokończynowego. - Najważniejsze jest wyjście z domu i dotarcie nawet do tej pracy, czy funkcjonowanie na co dzień. Pomóc ma w tym ma między innymi zewnętrzna winda zamontowana właśnie jego domu. Jej koszt to 40 tysięcy złotych - większość to dofinansowanie Państwowego Funduszy Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. - Pomaga mi zjechać na podwórko, dostać się do dolnej części domu, a wcześniej było to niemożliwe bez pomocy jakiejś innej osoby. To jedna z kilkudziesięciu tegorocznych inwestycji w domach osób niepełnosprawnych z powiatu jarosławskiego. W ramach likwidowania barier architektonicznych dofinansowano montaż podjazdów i schodołazów oraz remont łazienek, w których zamontowano między innymi specjalne uchwyty dla poruszających się na wózkach. Stanisław Kłopot, starosta jarosławski - Są to duże pieniądze na wsparcie tych osób i ta pomoc jest im udzielana, bo są w trudnej sytuacji życiowej. Dzięki pieniądzom z PFRON-u powiat jarosławski realizuje także pilotażowy program aktywny samorząd. Jego wartość to ponad 260 tysięcy złotych. Dzięki temu osobom z dysfunkcjami ruchu, wzroku, słuchu i mowy można było dofinansować zakup protez, sprzętu komputerowego oraz telefonów. Bożena Gmyrek, Starostwo Powiatowe W Jarosławiu - Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą ubiegać się o dofinansowanie studiów I czy II stopnie i w naszym powiecie jest bardzo duże zainteresowanie. Jeszcze w tym roku powiat jarosławski chce podpisać z PFRON-em kolejną umowę o wartości 70 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone na dofinansowanie zakupu elektrycznych wózków inwalidzkich dla kilku niepełnosprawnych. Informacja: TVP3 Rzeszów (Aktualności, K. Kuchaj), własna.
Zdjęcie ilustracyjne. Pixabay/CCO Public Domain stevepb

Zobacz felieton TVP3 Rzeszów

Informacja: TVP3 Rzeszów (Aktualności, K. Kuchaj), własna.