XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

  • Wydrukuj
  • Email
  • XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu. Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty.  Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem  jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tym roku obchody odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach. Zaczynają się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Odbędą się modlitwy dla uczczenie pamięci pomordowanych Żydów, prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii. W Jarosławiu obchody zaplanowane zostały na 28 stycznia 2020 roku. godz. 9.30 - 10.00 - upamiętnienie ofiar Holokaustu na cmentarzu żydowskim w Jarosławiu (Kruhel Pełkiński), godz. 10.30 - 11.30 - nabożeństwo w intencji ofiar Holokaustu z Podkarpacia, podczas którego zostaną odczytane nazwiska Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów oraz Żydów, którzy zginęli wraz z nimi (kościół pw. Św. Mikołaja i Stanisława bp. w Jarosławiu., ul. Benedyktyńska 5). Podczas uroczystości oprawę muzyczną zapewni Zespół Piosenki Biesiadnej "Akademicy" Akademii Trzeciego Wieku działający przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu pod kierownictwem Edyty Kisiel. Bezpośrednio po nabożeństwie, jak co roku, nastąpi uczczenie ofiar Holokaustu w symbolicznym miejscu straceń pod murem jarosławskiego opactwa. godz. 11.30 - 12.00 - program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, godz. 12.00 - 13.00 - spotkanie z Jeffreyem Cymblerem, Diną Steinbruch, Yael Kalcheim rodzinnie związanymi z żydowskimi Jarosławem oraz z Randi i Robert Levy, Bethe i Sheldon Jarcaig, Rena i Fred Tenorio, Renatą Frenkel, Sally Mizroch, Josivem Sztatmanem, Michaiłem Pleskowem, prof. Małgorzatą i Jackiem Fabiszakami, Yackovem Blasbalgiem oraz dr Hanna Fedorowicz. Organizatorzy: Burmistrz Miasta Jarosławia, Starosta Powiatu Jarosławskiego, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Anny Jenke w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wspólnota Drzewo Oliwne.
  • Galeria

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu organizowane są już po raz dwunasty.  Ich pomysłodawcą i głównym organizatorem  jest prof. Wacław Wierzbieniec z Instytutu Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego. W tym roku obchody odbywają się na Podkarpaciu w ponad 30 miejscowościach. Zaczynają się 2 stycznia i potrwają do 22 lutego 2020 r. Odbędą się modlitwy dla uczczenie pamięci pomordowanych Żydów, prelekcje i wykłady historyków, sesje naukowe poświęcone Zagładzie, stosunkom polsko-żydowskim i kulturze żydowskiej, pokazy filmów o tematyce związanej z Holocaustem, wystawy okolicznościowe, koncerty, prezentacje wspomnień ocalonych z Zagłady oraz spotkania ze świadkami historii.

W Jarosławiu obchody zaplanowane zostały na 28 stycznia 2020 roku.

godz. 9.30 - 10.00 - upamiętnienie ofiar Holokaustu na cmentarzu żydowskim w Jarosławiu (Kruhel Pełkiński),

godz. 10.30 - 11.30 - nabożeństwo w intencji ofiar Holokaustu z Podkarpacia, podczas którego zostaną odczytane nazwiska Polaków zamordowanych za ratowanie Żydów oraz Żydów, którzy zginęli wraz z nimi (kościół pw. Św. Mikołaja i Stanisława bp. w Jarosławiu., ul. Benedyktyńska 5). Podczas uroczystości oprawę muzyczną zapewni Zespół Piosenki Biesiadnej "Akademicy" Akademii Trzeciego Wieku działający przy Państwowej Wyższej Szkole Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu pod kierownictwem Edyty Kisiel.

Bezpośrednio po nabożeństwie, jak co roku, nastąpi uczczenie ofiar Holokaustu w symbolicznym miejscu straceń pod murem jarosławskiego opactwa.

godz. 11.30 - 12.00 - program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu,

godz. 12.00 - 13.00 - spotkanie z Jeffreyem Cymblerem, Diną Steinbruch, Yael Kalcheim rodzinnie związanymi z żydowskimi Jarosławem oraz z Randi i Robert Levy, Bethe i Sheldon Jarcaig, Rena i Fred Tenorio, Renatą Frenkel, Sally Mizroch, Josivem Sztatmanem, Michaiłem Pleskowem, prof. Małgorzatą i Jackiem Fabiszakami, Yackovem Blasbalgiem oraz dr Hanna Fedorowicz.

Organizatorzy:

Burmistrz Miasta Jarosławia, Starosta Powiatu Jarosławskiego, Ośrodek Kultury i Formacji Chrześcijańskiej im. Służebnicy Anny Jenke w Jarosławiu, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia, Muzeum Kamienica Orsettich w Jarosławiu, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu, Zespół Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, Zakład Historii i Kultury Żydów w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, Podkarpackie Kuratorium Oświaty, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli, Wspólnota Drzewo Oliwne.

Załączniki do pobrania