• Domy Pomocy Społecznej w powiecie jarosławskim otrzymały wsparcie w ramach projektu „Lepsze jutro”. Projekt zakłada wsparcie Domów Pomocy Społecznej z terenu województwa podkarpackiego poprzez przyznanie grantów finansowych przeznaczonych na łagodzenie skutków choroby COVID-19 oraz zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV2. - W ramach działań przeciwdziałającym skutkom pandemii, Marszałek Województwa Podkarpackiego wraz z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Rzeszowie realizują projekt „Lepsze jutro”, współfinansowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego – wyjaśnia starosta jarosławski Stanisław Kłopot. DPS z terenu powiatu jarosławskiego otrzymały łączne wsparcie w wysokości ponad miliona złotych. Do DPS w Jarosławiu trafiło 195 tys. zł, DPS w Wysocku – 276 tys. zł. DPS w Moszczanach otrzymał 359 tys. zł, zaś DPS w Sośnicy 222 tys. zł. - Domy Pomocy Społecznej w zależności od potrzeb będą mogły przeznaczyć środki m.in. na zakup i przeprowadzenie testów na COVID-19 czy zapewnienie miejsc do odbywania kwarantanny dla mieszkańców placówek tzw. miejsc przejściowych dedykowanych osobom przebywającym w placówkach, powracającym ze szpitali oraz nowym pensjonariuszom – informuje dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu, Agnieszka Sikorska. Otrzymane pieniądze będzie można również przeznaczyć m.in. także na:Przygotowanie i funkcjonowanie miejsc odbywania kwarantanny lub miejsc noclegowych i wyżywienia dla pracowników placówek, którzy nie mogą lub nie chcą wrócić do własnych domów i rodzin ze względu na zagrożenie zarażeniem COVID-19. Pomoc psychologiczną i terapeutyczną dla osób jej potrzebujących, zarówno dla mieszkańców placówki jak i kadry. Zakup środków ochrony indywidualnej dla pracowników, personelu medycznego, pensjonariuszy i ich opiekunów (m.in. rękawice jednorazowe, maseczki ochronne, przyłbice, kombinezony, fartuchy, płyn do dezynfekcji powierzchni, ochraniacze na obuwie, płyn do dezynfekcji rąk, czepki ochronne, żele antybakteryjne, maseczki z filtrem, gogle ochronne, termometry). Zakup sprzętu i wyposażenia związanego z walką z COVID-19 m.in. sprzęt do dezynfekcji powierzchni (ozonatory, dekontaminatory) wraz ze środkami eksploatacyjnymi, maty dezynfekcyjne, łóżka składane wraz z materacami, parawany medyczne, koncentratory tlenu, ssaki elektryczne przenośne, lampy bakteriobójcze, termometry bezdotykowe. Zakup sprzętu do wyposażenia i obsługi izolatek: łóżka, ssaki, koncentratory tlenu, stojaki na kroplówki, pościel jednorazowa, naczynia higieniczne. Sfinansowanie zatrudnienia dodatkowej kadry, bezpośrednio pracującej przy mieszkańcach DPS.

Otrzymane pieniądze będzie można również przeznaczyć m.in. także na:

• Przygotowanie i funkcjonowanie miejsc odbywania kwarantanny lub miejsc noclegowych i wyżywienia dla pracowników placówek, którzy nie mogą lub nie chcą wrócić do własnych domów i rodzin ze względu na zagrożenie zarażeniem COVID-19.
  • Pomoc psychologiczną i terapeutyczną dla osób jej potrzebujących, zarówno dla mieszkańców placówki jak i kadry.
  • Zakup środków ochrony indywidualnej dla pracowników, personelu medycznego, pensjonariuszy i ich opiekunów (m.in. rękawice jednorazowe, maseczki ochronne, przyłbice, kombinezony, fartuchy, płyn do dezynfekcji powierzchni, ochraniacze na obuwie, płyn do dezynfekcji rąk, czepki ochronne, żele antybakteryjne, maseczki z filtrem, gogle ochronne, termometry).
  • Zakup sprzętu i wyposażenia związanego z walką z COVID-19 m.in. sprzęt do dezynfekcji powierzchni (ozonatory, dekontaminatory) wraz ze środkami eksploatacyjnymi, maty dezynfekcyjne, łóżka składane wraz z materacami, parawany medyczne, koncentratory tlenu, ssaki elektryczne przenośne, lampy bakteriobójcze, termometry bezdotykowe.
  • Zakup sprzętu do wyposażenia i obsługi izolatek: łóżka, ssaki, koncentratory tlenu, stojaki na kroplówki, pościel jednorazowa, naczynia higieniczne.
  • Sfinansowanie zatrudnienia dodatkowej kadry, bezpośrednio pracującej przy mieszkańcach DPS.