• Trwają scalenia gruntów. Z zagospodarowaniem poscaleniowym ich koszt przekroczy 100 mln zł.. Trwają prace scaleniowe na terenie powiatu jarosławskiego. Jest to jedna z największych operacji tego typu, nie tylko na Podkarpaciu, ale również w Polsce. W tym roku uruchomiono już także procedury dotyczące prac poscaleniowych, czyli zagospodarowanie nowopodzielonych areałów, w Jodłówce i w Pruchniku. Scalenia w powiecie jarosławskim realizowane są w obszarze 9 wsi, o łącznej powierzchni blisko 9,3 tys. ha. Budżet prac to ponad 105 mln zł. Uczestniczy w tym procesie, jako właściciele lub władający, blisko 8,5 tysiąca osób. - Scalenia wynikają z dużego rozdrobnienia działek, co utrudnia gospodarowanie w nowoczesny sposób, na dużym areale. Plusem dla terenów już scalonych jest zupełnie nowa infrastruktura, z drogami, przepustami czy rowami melioracyjnymi, odpowiednia dla współczesnego sprzętu rolniczego. Dlatego ten proces, scaleniowy i zagospodarowania poscaleniowego, trwają długo ze względu na stopień jego skomplikowania - mówi starosta jarosławski Stanisław Kłopot. W gminie Pruchnik scalenia objęły: Pruchnik, Jodłówkę, Kramarzówkę i Rzeplin. W gminie Roźwienica: Węgierkę, Wolę Węgierską i Chorzów. W gminie Chłopice: Boratyn i Jankowice. Cała operacja współfinansowana jest z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego. Jego realizacja w Polsce kosztuje ponad 13,5 mld euro (ponad 8,5 mld euro z budżetu UE i prawie 5 mld euro z wkładu krajowego).
Zdjęcie archiwalne