Zabezpieczenia osuwiska w Świebodnej w powiecie jarosławskim

  • Wydrukuj
  • Email
  • Zabezpieczenia osuwiska w Świebodnej w powiecie jarosławskim. Ostatni etap zabezpieczenia osuwiska w Świebodnej w powiecie jarosławskim. Osuwająca się ziemie zniszczyła tam  drogę. Dlatego konieczne było zabezpieczenie skarpy poprzez wbicie w nią ponad 100 pali. W tym roku powiat jarosławski na drogowe inwestycje wydał 17 milionów złotych - część to dotacja z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych. Ziemia w Świebodnej zaczęła osuwać się kilka lat temu. Zniszczyła biegnącą przez wieś drogę i zaczęła zagrażać kilku gospodarstwom. Prace zabezpieczające zaczęły się w 2018 roku.. Najpierw cały teren o powierzchni 4 hektarów został odwodniony. Później aby ustabilizować skarpę wbito w nią 100 żelbetowych pali na głębokość od 9 do 16 metrów. Trwające 3 lata prace przy osuwisku kosztowały 11 milionów złotych - z czego większość pochodziła z rządowych dotacji. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie brzegów potoku płynącego u podnóża skarpy oraz zakończenie budowy nowej drogi. To jedna z kilkudziesięciu tegorocznych drogowych inwestycji w powiecie jarosławski. O wartości w sumie ponad 17-tu milionów złotych. Na te najważniejsze prace - kilka milionów powiat dostał z Funduszu Dróg Samorządowych. Nowy asfalt i chodniki są już też na na ulicy Orłowicza. Powiat i władze Jarosławia podzieliły się kosztami inwestycji po połowie. Podobnie jest w przypadku innych gmin. Pandemia komplikuje jednak wiele prac. Powiat jarosławski ma już dokumentację na kilkanaście kolejnych drogowych inwestycji, które chce rozpocząć w przyszłym roku. To między innymi modernizacja drogi Pruchnik - Kramarzówka oraz Kidałowice - Rokietnica. Obie trasy mają być poszerzone do 6 metrów, będzie też utwardzone pobocze i chodniki. Na obie inwestycje powiat złożył już wnioski o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Informacja: TVP3 Rzeszów, Aktualności.
Fot. K. Kuchaj - TVP3 Rzeszów.

Ostatni etap zabezpieczenia osuwiska w Świebodnej w powiecie jarosławskim. Osuwająca się ziemie zniszczyła tam  drogę. Dlatego konieczne było zabezpieczenie skarpy poprzez wbicie w nią ponad 100 pali. W tym roku powiat jarosławski na drogowe inwestycje wydał 17 milionów złotych - część to dotacja z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych.

Ziemia w Świebodnej zaczęła osuwać się kilka lat temu. Zniszczyła biegnącą przez wieś drogę i zaczęła zagrażać kilku gospodarstwom. Prace zabezpieczające zaczęły się w 2018 roku.. Najpierw cały teren o powierzchni 4 hektarów został odwodniony. Później aby ustabilizować skarpę wbito w nią 100 żelbetowych pali na głębokość od 9 do 16 metrów.

Trwające 3 lata prace przy osuwisku kosztowały 11 milionów złotych - z czego większość pochodziła z rządowych dotacji. Ostatnim etapem jest zabezpieczenie brzegów potoku płynącego u podnóża skarpy oraz zakończenie budowy nowej drogi. To jedna z kilkudziesięciu tegorocznych drogowych inwestycji w powiecie jarosławski. O wartości w sumie ponad 17-tu milionów złotych. Na te najważniejsze prace - kilka milionów powiat dostał z Funduszu Dróg Samorządowych.

Nowy asfalt i chodniki są już też na na ulicy Orłowicza. Powiat i władze Jarosławia podzieliły się kosztami inwestycji po połowie. Podobnie jest w przypadku innych gmin.

Pandemia komplikuje jednak wiele prac. Powiat jarosławski ma już dokumentację na kilkanaście kolejnych drogowych inwestycji, które chce rozpocząć w przyszłym roku. To między innymi modernizacja drogi Pruchnik - Kramarzówka oraz Kidałowice - Rokietnica. Obie trasy mają być poszerzone do 6 metrów, będzie też utwardzone pobocze i chodniki. Na obie inwestycje powiat złożył już wnioski o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych.

Informacja: TVP3 Rzeszów, Aktualności.