Pruchnickie Sochaczki 2010

  • Wydrukuj
  • Email
  • Pruchnickie Sochaczki 2010. Już po raz ósmy na pruchnickim rynku 22 sierpnia odbył się Jarmark Sztuki Ludowej "Pruchnickie Sochaczki". Impreza jak co roku zgromadziła tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych naszego regionu.Nazwa jarmarku wywodzi się od znanego w XVII w. na tym terenie zwyczaju handlowania mięsem. W Pruchniku odbywały się tzw. "sochaczki" - wolne targi mięsne dla chłopów z okolicznych wsi. Rzeźnicy, którzy sprzedawali mięso po znacznie tańszej cenie oferowali swe towary zawieszone na kiju.Dziś "sochaczki" to prawdziwy festiwal sztuki ludowej. W programie był m.in. kiermasz, VII Spotkania Kabaretów Wiejskich i Małych Miasteczek, pokazy tańca oraz - oczywiście - degustacja potraw ludowych. A to zaledwie część z atrakcji.Główni sponsorzy Pruchnickich Sochaczek to: Urząd Gminy Pruchnik, Tadeusz Chrzan Starosta Jarosławski i Karpacka Spółka Gazownicza - oddział w Jarosławiu.Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia byli: Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej. Natomiast patronat medialny objęli: TVP Rzeszów, Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie i Ziemia Pruchnicka. View the embedded image gallery online at: https://powiat.jaroslawski.pl/aktualnosci/item/66-pruchnickie-sochaczki-2010#sigProId4c02323f02
Już po raz ósmy na pruchnickim rynku 22 sierpnia odbył się Jarmark Sztuki Ludowej "Pruchnickie Sochaczki". Impreza jak co roku zgromadziła tłumy miłośników tradycji i zwyczajów ludowych naszego regionu.

Nazwa jarmarku wywodzi się od znanego w XVII w. na tym terenie zwyczaju handlowania mięsem. W Pruchniku odbywały się tzw. "sochaczki" - wolne targi mięsne dla chłopów z okolicznych wsi. Rzeźnicy, którzy sprzedawali mięso po znacznie tańszej cenie oferowali swe towary zawieszone na kiju.

Dziś "sochaczki" to prawdziwy festiwal sztuki ludowej. W programie był m.in. kiermasz, VII Spotkania Kabaretów Wiejskich i Małych Miasteczek, pokazy tańca oraz - oczywiście - degustacja potraw ludowych. A to zaledwie część z atrakcji.

Główni sponsorzy Pruchnickich Sochaczek to: Urząd Gminy Pruchnik, Tadeusz Chrzan Starosta Jarosławski i Karpacka Spółka Gazownicza - oddział w Jarosławiu.

Organizatorami tego niezwykłego wydarzenia byli: Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej. Natomiast patronat medialny objęli: TVP Rzeszów, Gazeta Jarosławska, Życie Podkarpackie i Ziemia Pruchnicka.