Ta pamięć nie powinna zaginąć

• Ta pamięć nie powinna zaginąć. 14 czerwca przypada Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Jarosławskie uroczystości w 81. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz w którym byli również więźniowie z Jarosławia i okolic, odbyły się – z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej z 14 dywizjonu artylerii samobieżnej - przed pamiątkową tablicą na dworcu PKP. Ich organizatorami byli: Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości” oraz starosta jarosławski Stanisław Kłopot. Tablica poświęcona jest pamięci wszystkich więźniów z powiatu jarosławskiego, których udziałem była wywózka do niemieckich "konzentrazionslagier". Odsłonięto ją w 80. rocznicę pierwszego transportu do KL Auschwitz. Rok później utworzono także izbę pamięci w podziemiach kamienicy przy ul. Słowackiego 1 w Jarosławiu, gdzie w czasie II wojny światowej mieściła się gestapowska katownia, a obecnie jest siedziba Powiatowego Urzędu Pracy. - Warto przypomnieć, że współinicjatorem tych przedsięwzięć, jak również zmiany nazwy placu z „Więźniów Oświęcimia” na plac „Więźniów KL Auschwitz”, co bardziej odpowiada prawdzie historycznej, był ówczesny starosta, a dzisiejszy poseł Tadeusz Chrzan – przypomina starosta Stanisław Kłopot. Gośćmi uroczystości byli m.in. minister Anna Schmidt oraz dyrektorzy biur poselskich i senatorskich parlamentarzystów z Jarosławia: senatora Mieczysława Golby, posła Tadeusza Chrzana i posła Mieczysława Kasprzaka. Byli również archiprezbiter jarosławski ks. Andrzej Surowiec i ks. Marian Bocho z jarosławskiej Kolegiaty. Wojewodę podkarpackiego reprezentował dyrektor generalny PUW Marcin Zaborniak. Nie zabrakło służb mundurowych oraz samorządowców z miasta i powiatu, w tym wiceburmistrza Dariusza Tracza. Co ważne w uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele rodzin ofiar, w imieniu których głos zabrał Andrzej Tokarz, syn Kazimierza Tokarza - więźnia nr 282, mieszkańców miasta, stowarzyszeń i mediów.