Światowy Dzień Cukrzycy

• Światowy Dzień Cukrzycy. Obchody  Światowego Dnia Cukrzycy w Powiecie Jarosławskim w tym roku ze względu na pandemię koronowirusa obchodziliśmy już w sierpniu. Rok 2021 jest rokiem szczególnym z racji przypadającej rocznicy 100–lecia odkrycia insuliny, 40–lecia powstania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Polsce oraz 32 lat działalności Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w powiecie jarosławskim . W 1921 roku w Toronto, w Kanadzie, Frederick Banting i Charles Best rozpoczęli eksperymenty mające na celu uzyskanie insuliny dostępnej w formie możliwej do zastosowania w leczeniu. Początkowe próby na psach chorych na cukrzycę kończyły się niepowodzeniem. Przełom nastąpił, gdy jeden z psów, przeżył 70 dni dzięki zastrzykom z ekstraktu z trzustki. 23 stycznia 1922 roku, po raz pierwszy z powodzeniem, wstrzyknięto insulinę człowiekowi choremu  na cukrzycę. W 2021 roku na świecie rozpoczęły się obchody 100-lecia odkrycia insuliny. Pozyskanie jej leczniczej postaci  sprawiło, że cukrzyca typu 1 przestała być chorobą śmiertelną. Dzięki dalszym badaniom, prowadzonym przez ośrodki naukowo-badawcze oraz firmy farmaceutyczne, poprawiła się znacznie jakość życia i leczenia pacjentów z cukrzycą. Uroczystości zorganizowane zostały przez Koło Terenowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków przy współudziale Diabetyków Powiatu Jarosławskiego, a  patronatem   honorowym objęli je: Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot oraz Burmistrz Miasta Jarosławia Waldemar Paluch. Na sali JOKIS zebrała się duża grupa  naszych członków, sympatyków oraz zaproszonych gości. Byli wśród nich między innymi: Dariusz Tracz - Z-ca Burmistrza Miasta  Jarosławia, Artur Sapiński reprezentujący Europoseł Elżbietę Łukacijewską, Leszek Kisiel  -  Burmistrz Miasta Przeworska, ks. prałat Marian Bocho, Szczepan Łąka  – Przewodniczący Rady Miasta Jarosławia, Leszek Kamiński  - Ordynator Oddziału  Kardiologicznego szpitala w Przeworsku, Olga  Kamińska – lekarz okulista,  Andrzej Mielcarek  – Prezes Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego PSD w Rzeszowie z małżonką, Jadwiga  Bujny – lekarz diabetolog z Przeworska, Renata Chlebowska – Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Jarosław, Aldona Kiszka – pielęgniarka oddziałowa na oddziale kardiologicznym w Przeworsku, Dawid Wajda – właściciel Apteki Jarosławska, Suliman Harsan – właściciel Apteki Przeworskiej, Piotr Bielawski  - specjalista ds. podologii w Europejskim  Centrum Podologicznym w Rzeszowie, Małgorzata Zięba  - dietetyczka z poradni diabetologicznej w Przeworsku, Elżbieta Tkacz – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jarosławiu, Tomasz Wywrót  -  Dyrektor Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu, Ewa Leniar – Dyrektor SP nr 11, Marta Pels  - menadżer restauracji Klasyczna, Dagmara Władyka – Bereś  - przedstawiciel firmy ASCENSIA  Diabetes Care oraz członkowie zespołu Passione - Paweł Ostrowski i Robert Drewniak. Nie zabrakło również delegacji z zaprzyjaźnionych z nami Kół PSD. Przybyli do nas członkowie Koła PSD z Lubaczowa na czele z Prezes Stanisławą Woszczak oraz członkowie Koła PSD z Przeworska  na czele z Krystyną Woźniak. Pierwszym punktem spotkania był wspólny wykład Leszka Kamińskiego, ordynatora oddziału kardiologicznego przeworskiego szpitala oraz Aldony Kiszki, pielęgniarki oddziałowej oddziału kardiologicznego z Przeworska na temat „Jak żyć zdrowo, przyjemnie i pożytecznie z chorobami sercowo-naczyniowymi”. Po wykładzie Prezes Wojewódzkiego Oddziału PSD w Rzeszowie, Andrzej Mielcarek i Prezes naszego Koła, Grzegorz Graboń uhonorowali członków Koła Terenowego PSD i DPJ złotymi i srebrnymi odznakami „Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków” oraz medalami 100-lecia odkrycia insuliny.  Srebrną odznakę „Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków„ otrzymali: Maria Grabuś,  Teresa Cholewa, Maria Koprowicz, Anna Mołoń, Krystyna Mikłasz, Janina Burblis, Helena  Kruzel, Paweł Koprowicz, Stanisław Kohyt, Lesław  Maziarz i Bogdan Tworzydlak. Złotą  odznakę  „Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków otrzymali: Marzena Graboń, Maria  Maksymowicz, Maria Penkal, Anna Szybiak i Zbigniew  Dryla. Okolicznościowe medale  100 – lecia odkrycia insuliny oraz 40- lecia powstania Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Polsce otrzymali: Maria Dechton, Bożena Łuc, Anna Dryla, Edward Bańko i Grzegorz Graboń oraz zaproszeni goście. Dla wszystkich gości zaproszonych oraz odznaczonych członków PSD i DPJ nagrody rzeczowe ufundowało Starostwo Powiatowe w Jarosławiu. Za przekazane i ufundowane nagrody na spotkanie w imieniu Zarządu jak i członków  Stowarzyszenia bardzo serdecznie dziękujemy staroście Stanisławowi Kłopotowi. Na zakończenie wieczoru zebrani z przyjemnością wysłuchali koncertu zespołu Passione Leszka Kamińskiego. Zespół  w swoim repertuarze ma bardzo piękne piosenki m.in. Wioletty Villas, Mieczysław Fogga, Zbigniewa Połomskiego i wielu innych. Informacja prasowa (tekst, zdjęcia): Grzegorz Graboń, Koło Terenowe Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.