Pamięci Ofiar II wojny światowej

• Pamięci Ofiar II wojny światowej. Jarosławskie uroczystości rocznicowe, związane z wybuchem II wojny światowej, odbyły się pod Pomnikiem Walk i Męczeństwa. Ich organizatorem był Burmistrz Miasta Jarosławia, przy współpracy Centrum Kultury i Promocji w Jarosławiu. Samorząd powiatowy reprezentował podczas nich starosta jarosławski Stanisław Kłopot, który w swoim wystąpieniu odniósł się do motta uroczystości, czyli uczczenia pamięci Ofiar II wojny światowej: 82 lata minęły od wybuchu II wojny światowej, a ta tragedia jest ciągle żywa w naszej świadomości i pamięci narodowej. Trudno się temu dziwić, bo ten wojenny kataklizm pozostawił w naszym narodzie i w naszym państwie rany, które  ciągle się zabliźniają i które ciągle bolą. Miliony ofiar, niepoliczalne cierpienia, straty materialne, które oszacować można tylko statystycznie, a które liczone są w bilionach złotych. To także dwukrotne doświadczenie zdrady – pierwsze w 1939 roku, drugie w Jałcie - i oddanie Polski pod ponad czterdziestoletnie panowanie komunizmu. Tutaj zadam retoryczne pytanie, w jakim punkcie rozwoju cywilizacyjnego byłaby Polska, gdyby nie wojna i cyniczna gra mocarstw w imię „realpolityki”. Zapewne nie musielibyśmy gonić Europy Zachodniej, zapewne sami byliśmy państwem, do którego inni chcą dorównać. Dziś, podczas tej uroczystości, oddajemy hołd Ofiarom II wojny światowej. Polacy w czasie tej wojny ginęli rozstrzeliwani przez okupantów. Rozstrzeliwani, wieszani, paleni, katowani – metod oprawcom nie brakowało, mieli ich cały arsenał. Co więcej Niemcy na naszych ziemiach zorganizowali także machinę śmierci, a byli w tym nieludzko systematyczni i racjonalni w swoim antysemickim, antyromskim, antysłowiańskim, antyludzkim szaleństwie. Po co wozić ofiary daleko, śmierć zgotujmy Im tam, gdzie mieszka największa społeczność „podludzi” na świecie. Będzie taniej i efektywnej. Straszny przykład niemieckiego, nazistowskiego, hitlerowskiego racjonalnego myślenia. Dzisiejszy dzień jest lekcją historii. Każdy ma prawo do wyciągania swoich wniosków. Każdy ma prawo do oceny. Ja na koniec przypomnę – w czasie II wojny światowej zginęło 6 milionów obywateli Rzeczypospolitej. Każdy z nich zamordowany przez Niemców, a swoje dołożyli także Sowieci oraz rzeź na Wołyniu i Podolu. Oddajmy Ofiarom cześć i pamięć, pamiętajmy także o modlitwie za Ich dusze. Zdj. B. Brzezińska (UM Jarosławia) Dziękujemy!
Fot. B. Brzezińska

Zdj. B. Brzezińska (UM Jarosławia) Dziękujemy!