Kpt. Władysław Ważny patronem Szkoły Podstawowej w Sośnicy

  • Wydrukuj
  • Email
  • Kpt. Władysław Ważny patronem Szkoły Podstawowej w Sośnicy. 26 września 2021 r. odbyła się uroczystość przyjęcia sztandaru i nadania imienia kpt. Władysława Ważnego Szkole Podstawowej w Sośnicy. Podczas ceremonii odsłonięto m.in. pamiątkowy mural wykonany w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej „MUR, ALE historia Wojska Polskiego”. – Patronem naszej szkoły został kpt. Władysław Ważny, bohater II wojny światowej, który tuż przed jej wybuchem kierował placówką w Sośnicy – mówi Aneta Łysy, obecny dyrektor szkoły – Jest to dla nas wszystkich postać, która skupia w sobie najcenniejsze wartości m.in. bezgraniczną miłość do Ojczyzny, poświęcenie, oddanie, odpowiedzialność za drugiego człowieka i za podejmowaną pracę oraz patriotyzm. Za przykładem kpt. Władysława Ważnego chcemy te wartości wcielać także w naszej pracy dydaktycznej i wychowawczej. Zobacz zdjęcia z uroczystości Przebieg uroczystości Ceremonię rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Po przemarszu na plac przy Szkole Podstawowej w Sośnicy dr Krzysztof A. Tochman z IPN Rzeszów przeprowadził odczyt naukowy pt. „Kapitan Władysław Ważny ps. TYGRYS – cichociemny bohater II wojny światowej”, dzięki któremu zebrani goście, uczniowie i mieszkańcy wsi mogli poznać bliżej nowego patrona szkoły. Ważnym punktem uroczystości było przyjęcie sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Sośnicy oraz odsłonięcie i prezentacja pamiątkowego muralu. Dzieło autorstwa stypendysty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Arkadiusza Andrejkowa wykonane zostało na ścianie wschodniej hali sportowej w Sośnicy (tuż obok pomnika upamiętniającego kpt. Władysława Ważnego), dzięki grantowi od Ministerstwa Obrony Narodowej. Grant został przyznany w ramach konkursu dotacyjnego „MUR, ALE Historia Wojska Polskiego”. Sośnica była jedyną miejscowością w naszym regionie, która może poszczycić się tym grantem od MON. Przyjęcie sztandaru wiąże się z obrzędem wbijania pamiątkowych gwoździ, którego nie zabrakło także podczas ceremonii w Sośnicy. Dębowa tarcza z imiennymi gwoździami zostanie umieszczona na honorowym miejscu w szkole, tuż obok gabloty ze sztandarem. Salwa Honorowa i darmowe atrakcje dla uczestników Niezwykle uroczystym momentem wydarzenia był Apel Poległych  i salwa w wykonaniu Kompanii Honorowej 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Zająca. Odśpiewano także – po raz pierwszy oficjalnie – hymn Szkoły Podstawowej w Sośnicy. Autorką tekstu jest Krystyna Durbajło, nauczycielka szkoły w Sośnicy, muzykę skomponował natomiast Kazimierz Łysy, muzykolog. Niedzielną ceremonię prowadzili Ireneusz Soja oraz Magdalena Czechowicz, nauczyciele sośnickiej placówki. W części artystycznej wydarzenia wzięli udział także uczniowie szkoły, prezentując montaż słowno-muzyczny pt. „Od nauczyciela do bohatera”. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekał darmowy poczęstunek oraz pokaz sprzętu 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu i OSP Sośnica. Najmłodsi mogli skorzystać z darmowych zjeżdżalni i licznych atrakcji. Chętni mogli zaopatrzyć się także w materiały o kpt. Władysławie Ważnym na specjalnie zorganizowanym w tym celu stoisku IPN. Do Sośnicy zjechali znamienici goście W uroczystości zorganizowanej przez Anetę Łysy, dyrektora Szkoły Podstawowej w Sośnicy oraz Bogdana Szylara, wójta gminy Radymno, wzięli udział m.in. Anna Schmidt – wiceminister rodziny i polityki społecznej i poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Tadeusz Chrzan – poseł na Sejm RP, ppłk Wojciech Drapała – dowódca Garnizonu Jarosław, który odczytał specjalnie przygotowany na tę uroczystość list Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Obecni byli także ppłk Piotr Cichoń – dowódca 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Zająca, wicekurator oświaty z Rzeszowa Stanisław Fundakowski z oficjalnym listem od Ewy Leniart – wojewody podkarpackiego oraz Piotr Pilch – wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, który na ręce Anety Łysy złożył list gratulacyjny od Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego. Samorząd powiatowy reprezentowali m.in. starosta jarosławski Stanisław Kłopot, członkowie Zarządu Powiatu Marek Kisielewicz i Marek Sobolewski oraz radna powiatowa Barbara Stawarz. Podczas ceremonii nie zabrakło przedstawicieli rodziny kpt. Władysława Ważnego, którzy zjechali do Sośnicy z różnych stron Polski. Byli z nami m.in. Zbigniew Ważny z Rzeszowa, Ryszard Ważny z Łodzi, Halina Broś z Cieszanowa czy Przemysław Ważny z Narola. Wydarzenie zorganizowane było we współpracy z przyjaciółmi z Montigny en Ostrevent z Francji, gdzie spoczywają doczesne szczątki kpt. Władysława Ważnego. Mer miasta Salvatore De Cesare przesłał na tą okoliczność oficjalny list z gratulacjami oraz pamiątkowy album o działalności Ważnego we Francji. Wieści o uroczystości w Sośnicy dotarły nawet do… Elżbiety II, królowej Wielkiej Brytanii. Staraniami dyrekcji i nauczycieli szkoły w Sośnicy do Monarchini z dynastii Windsorów wysłano list oraz prace plastyczne najmłodszych uczniów związane z Patronem i jego zasługami na rzecz Wielkiej Brytanii. Pielęgnować wartości, jakimi kierował się w życiu kpt. Władysław Ważny – po zorganizowaniu hucznej uroczystości to ostatnie i najważniejsze zadanie, jakie stoi przed obecnym i przyszłymi pokoleniami związanymi ze Szkołą Podstawową w Sośnicy. Informacja prasowa (tekst, zdj. - galeria w tekście): Urząd Gminy w Radymnie
  • Galeria

26 września 2021 r. odbyła się uroczystość przyjęcia sztandaru i nadania imienia kpt. Władysława Ważnego Szkole Podstawowej w Sośnicy. Podczas ceremonii odsłonięto m.in. pamiątkowy mural wykonany w ramach projektu Ministerstwa Obrony Narodowej „MUR, ALE historia Wojska Polskiego”.

Patronem naszej szkoły został kpt. Władysław Ważny, bohater II wojny światowej, który tuż przed jej wybuchem kierował placówką w Sośnicy – mówi Aneta Łysy, obecny dyrektor szkoły – Jest to dla nas wszystkich postać, która skupia w sobie najcenniejsze wartości m.in. bezgraniczną miłość do Ojczyzny, poświęcenie, oddanie, odpowiedzialność za drugiego człowieka i za podejmowaną pracę oraz patriotyzm. Za przykładem kpt. Władysława Ważnego chcemy te wartości wcielać także w naszej pracy dydaktycznej i wychowawczej. 

Zobacz zdjęcia z uroczystości

Przebieg uroczystości

Ceremonię rozpoczęto uroczystą Mszą Świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Michalika. Po przemarszu na plac przy Szkole Podstawowej w Sośnicy dr Krzysztof A. Tochman z IPN Rzeszów przeprowadził odczyt naukowy pt. „Kapitan Władysław Ważny ps. TYGRYS – cichociemny bohater II wojny światowej”, dzięki któremu zebrani goście, uczniowie i mieszkańcy wsi mogli poznać bliżej nowego patrona szkoły.

Ważnym punktem uroczystości było przyjęcie sztandaru ufundowanego przez mieszkańców Sośnicy oraz odsłonięcie i prezentacja pamiątkowego muralu. Dzieło autorstwa stypendysty Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Arkadiusza Andrejkowa wykonane zostało na ścianie wschodniej hali sportowej w Sośnicy (tuż obok pomnika upamiętniającego kpt. Władysława Ważnego), dzięki grantowi od Ministerstwa Obrony Narodowej. Grant został przyznany w ramach konkursu dotacyjnego „MUR, ALE Historia Wojska Polskiego”. Sośnica była jedyną miejscowością w naszym regionie, która może poszczycić się tym grantem od MON.

Przyjęcie sztandaru wiąże się z obrzędem wbijania pamiątkowych gwoździ, którego nie zabrakło także podczas ceremonii w Sośnicy. Dębowa tarcza z imiennymi gwoździami zostanie umieszczona na honorowym miejscu w szkole, tuż obok gabloty ze sztandarem.

Salwa Honorowa i darmowe atrakcje dla uczestników

Niezwykle uroczystym momentem wydarzenia był Apel Poległych  i salwa w wykonaniu Kompanii Honorowej 21 Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Zająca. Odśpiewano także – po raz pierwszy oficjalnie – hymn Szkoły Podstawowej w Sośnicy. Autorką tekstu jest Krystyna Durbajło, nauczycielka szkoły w Sośnicy, muzykę skomponował natomiast Kazimierz Łysy, muzykolog.

Niedzielną ceremonię prowadzili Ireneusz Soja oraz Magdalena Czechowicz, nauczyciele sośnickiej placówki. W części artystycznej wydarzenia wzięli udział także uczniowie szkoły, prezentując montaż słowno-muzyczny pt. „Od nauczyciela do bohatera”. Na wszystkich uczestników wydarzenia czekał darmowy poczęstunek oraz pokaz sprzętu 34 Batalionu Lekkiej Piechoty w Jarosławiu i OSP Sośnica. Najmłodsi mogli skorzystać z darmowych zjeżdżalni i licznych atrakcji. Chętni mogli zaopatrzyć się także w materiały o kpt. Władysławie Ważnym na specjalnie zorganizowanym w tym celu stoisku IPN.

Do Sośnicy zjechali znamienici goście

W uroczystości zorganizowanej przez Anetę Łysy, dyrektora Szkoły Podstawowej w Sośnicy oraz Bogdana Szylara, wójta gminy Radymno, wzięli udział m.in. Anna Schmidt – wiceminister rodziny i polityki społecznej i poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, Tadeusz Chrzan – poseł na Sejm RP, ppłk Wojciech Drapała – dowódca Garnizonu Jarosław, który odczytał specjalnie przygotowany na tę uroczystość list Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Obecni byli także ppłk Piotr Cichoń – dowódca 21. Dywizjonu Artylerii Przeciwlotniczej im. gen. dyw. Józefa Zająca, wicekurator oświaty z Rzeszowa Stanisław Fundakowski z oficjalnym listem od Ewy Leniart – wojewody podkarpackiego oraz Piotr Pilch – wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, który na ręce Anety Łysy złożył list gratulacyjny od Marszałka Sejmu RP, Marka Kuchcińskiego. Samorząd powiatowy reprezentowali m.in. starosta jarosławski Stanisław Kłopot, członkowie Zarządu Powiatu Marek Kisielewicz i Marek Sobolewski oraz radna powiatowa Barbara Stawarz.

Podczas ceremonii nie zabrakło przedstawicieli rodziny kpt. Władysława Ważnego, którzy zjechali do Sośnicy z różnych stron Polski. Byli z nami m.in. Zbigniew Ważny z Rzeszowa, Ryszard Ważny z Łodzi, Halina Broś z Cieszanowa czy Przemysław Ważny z Narola. Wydarzenie zorganizowane było we współpracy z przyjaciółmi z Montigny en Ostrevent z Francji, gdzie spoczywają doczesne szczątki kpt. Władysława Ważnego. Mer miasta Salvatore De Cesare przesłał na tą okoliczność oficjalny list z gratulacjami oraz pamiątkowy album o działalności Ważnego we Francji.

Wieści o uroczystości w Sośnicy dotarły nawet do… Elżbiety II, królowej Wielkiej Brytanii. Staraniami dyrekcji i nauczycieli szkoły w Sośnicy do Monarchini z dynastii Windsorów wysłano list oraz prace plastyczne najmłodszych uczniów związane z Patronem i jego zasługami na rzecz Wielkiej Brytanii. Pielęgnować wartości, jakimi kierował się w życiu kpt. Władysław Ważny – po zorganizowaniu hucznej uroczystości to ostatnie i najważniejsze zadanie, jakie stoi przed obecnym i przyszłymi pokoleniami związanymi ze Szkołą Podstawową w Sośnicy.

Informacja prasowa (tekst, zdj. - galeria w tekście): Urząd Gminy w Radymnie