W Centrum Opieki Medycznej powstają fundamenty pod zbiornik tlenowy

  • Wydrukuj
  • Email
  • W Centrum Opieki Medycznej powstają fundamenty pod zbiornik tlenowy. Trwa rozbudowa stacji zagazowania tlenu w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. W jej ramach wykonany zostanie fundament pod nowy zbiornik tlenowy, przebudowany zostanie także wjazd na teren szpitala, ogrodzenie oraz przyłącz energetyczny. Całość inwestycji kosztować będzie niecałe 200 tys. zł, z czego ok. 28 tys. zł to koszt samego fundamentu. W szczycie zachorowań na COVID-19 zapotrzebowanie na tlen w jarosławskim szpitalu wzrastało z ok. 130 litrów na dobę do poziomu ponad 2 tys. litrów. Aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo pacjentom wymagającym podłączenia do tlenu konieczna była rozbudowa systemu tlenowego szpitala. Dotychczasowy zbiornik na ciekły tlen (o pojemności 6 tys. litrów), który zwykle dawał zapas tlenu na miesiąc, w okresie maksymalnego zapotrzebowania wystarczał na zaledwie na 2-3 dni. Stąd konieczność postawienia drugiego, większego zbiornika. Będzie on mógł pomieścić 13 tys. litrów tlenu i łącznie z obecnie używanym zbiornikiem zapewni znacznie większą rezerwę tego gazu. To inwestycja, która w obliczu kolejnych fal pandemii jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Wcześniej przebudowana została sieć rurociągów dostarczających tlen na oddziały, tak aby zwiększyć jej przepustowość i sprostać zwiększonemu zużyciu. Nie tylko fundament W ramach inwestycji wykonany został specjalistyczny fundament pod nowy zbiornik (z wcześniejszą wymianą gruntu), przebudowana zostanie droga dojazdowa wraz z wjazdem na teren szpitala, ogrodzenie oraz instalacja elektryczna konieczna do przepompowywania tlenu z cystern do zbiorników. Prace te są konieczne ze względu na zmiany, jakie zaszły w specyfice transportu ciekłego tlenu. Używane dzisiaj cysterny, które mogą jednorazowo dostarczyć nawet do 30 ton tlenu, wymagają szerszych dróg dojazdowych o większej nośności. Niezbędny jest również odpowiedni przyłącz energetyczny, który zasila pompę cysterny. Całość inwestycji kosztować będzie 199 tys. zł. W tym: roboty elektryczne niemal 30 tys. zł; ogrodzenie ok. 22,7 tys. zł; przebudowa podjazdu z kostki brukowej niemal 89 tys. zł; brama wjazdowa ponad 29 tys. zł i sam fundament ok. 28 tys. zł. Nie ma natomiast konieczności zakupu nowego zbiornika, będzie on (podobnie, jak dotychczasowy) dzierżawiony od firmy dostarczającej gaz. Inwestycja budowy fundamentów i przebudowy wjazdu powinna zakończyć się do 1 listopada br. Informacja prasowa (tekst, zdj.): Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu
  • Galeria
Zdj.: COM w Jarosławiu

Trwa rozbudowa stacji zagazowania tlenu w Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu. W jej ramach wykonany zostanie fundament pod nowy zbiornik tlenowy, przebudowany zostanie także wjazd na teren szpitala, ogrodzenie oraz przyłącz energetyczny. Całość inwestycji kosztować będzie niecałe 200 tys. zł, z czego ok. 28 tys. zł to koszt samego fundamentu.

W szczycie zachorowań na COVID-19 zapotrzebowanie na tlen w jarosławskim szpitalu wzrastało z ok. 130 litrów na dobę do poziomu ponad 2 tys. litrów. Aby zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo pacjentom wymagającym podłączenia do tlenu konieczna była rozbudowa systemu tlenowego szpitala.

Dotychczasowy zbiornik na ciekły tlen (o pojemności 6 tys. litrów), który zwykle dawał zapas tlenu na miesiąc, w okresie maksymalnego zapotrzebowania wystarczał na zaledwie na 2-3 dni. Stąd konieczność postawienia drugiego, większego zbiornika. Będzie on mógł pomieścić 13 tys. litrów tlenu i łącznie z obecnie używanym zbiornikiem zapewni znacznie większą rezerwę tego gazu.

To inwestycja, która w obliczu kolejnych fal pandemii jest niezbędna dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Wcześniej przebudowana została sieć rurociągów dostarczających tlen na oddziały, tak aby zwiększyć jej przepustowość i sprostać zwiększonemu zużyciu.

Nie tylko fundament

W ramach inwestycji wykonany został specjalistyczny fundament pod nowy zbiornik (z wcześniejszą wymianą gruntu), przebudowana zostanie droga dojazdowa wraz z wjazdem na teren szpitala, ogrodzenie oraz instalacja elektryczna konieczna do przepompowywania tlenu z cystern do zbiorników.

Prace te są konieczne ze względu na zmiany, jakie zaszły w specyfice transportu ciekłego tlenu. Używane dzisiaj cysterny, które mogą jednorazowo dostarczyć nawet do 30 ton tlenu, wymagają szerszych dróg dojazdowych o większej nośności. Niezbędny jest również odpowiedni przyłącz energetyczny, który zasila pompę cysterny.

Całość inwestycji kosztować będzie 199 tys. zł. W tym: roboty elektryczne niemal 30 tys. zł; ogrodzenie ok. 22,7 tys. zł; przebudowa podjazdu z kostki brukowej niemal 89 tys. zł; brama wjazdowa ponad 29 tys. zł i sam fundament ok. 28 tys. zł. Nie ma natomiast konieczności zakupu nowego zbiornika, będzie on (podobnie, jak dotychczasowy) dzierżawiony od firmy dostarczającej gaz. Inwestycja budowy fundamentów i przebudowy wjazdu powinna zakończyć się do 1 listopada br.

Informacja prasowa (tekst, zdj.): Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu