Dzień patrona Służby Zdrowia - św. Łukasza Ewangelisty.

• Dzień patrona Służby Zdrowia - św. Łukasza Ewangelisty.. 18 października przypada wspomnienie św. Łukasza Ewangelisty - patrona Służby Zdrowia. Z tej okazji Stanisław Kłopot, starosta jarosławski, składa życzenia dla wszystkich pracowników powiatowych instytucji i służb związanych z ratowaniem życia i zdrowia pacjentów - to niezwykle ważny dzień, bo przecież ta szlachetna służba to przede wszystkim służba drugiemu człowiekowi. Od wielu lat dzień św. Łukasza łączy się z pamięcią o lekarzach i o całej służbie zdrowia, a więc o tych, którzy dbają o zdrowie i życie doczesne innych. Jak pokazuje to tradycja i Nowy Testament, św. Łukasz był nawróconym lekarzem antiocheńskim, Grekiem z pochodzenia. O pełnieniu takiego zawodu mogą świadczyć wydarzenia, które św. Łukasz opisał w swojej Ewangelii, a które dotyczyły stanu zdrowia ludzi. Znajdziemy tam szczegółowo opisane uzdrowienia np. teściowej Piotra, cierpiącej z powodu dużej gorączki, opisuje też inne uzdrowienia dokonane przy tej okazji. Mówi m.in. o uzdrowieniu trędowatego, paralityka, o uzdrowieniu człowieka, który miał "uschłą" rękę czy o uzdrowieniu sługi setnika z Kafarnaum.