• Gala 30-lecia Fundacji im. H. i T. Zielińskich. Prezydent RP przyznał Krzyże Zasługi dla jej wieloletnich działaczy.. 12 maja 2022 r. Fundacja Pomocy Edukacyjnej dla Młodzieży im. Heleny i Tadeusza Zielińskich w Jarosławiu obchodziła swoje 30-lecie. Z tej okazji Złotym Krzyżem Zasługi odznaczono Stanisława Kiełbowicza a Srebrnym Krzyżem Zasługi ks. Mariana Bocho. Obydwaj są związani z Fundacją od początku jej istnienia. Uroczysta gala była także okazją do wręczenia kolejnych stypendiów dla kilkudziesięciu uczniów i studentów pierwszego roku. Łącznie w czasie swojej działalności Fundacja ufundowała ich blisko 3 tysiące, na kwotę ponad 2 milionów złotych. Relacja z gali 30-lecia dostępna jest TUTAJ Krzyże Zasługi, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, wręczyła odznaczonym wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka. W uroczystości wzięli udział również przedstawiciele samorządów i środowiska edukacyjnego powiatu jarosławskiego. Byli przedstawiciele AGH z Krakowa z prof. Bronisławem Barchańskim, członkiem Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, na czele. Nie zabrakło przedstawicieli parlamentarzystów, lokalnych organizacji i stowarzyszeń, służb i formacji mundurowych oraz wielu innych środowisk z którym Fundacja jest związana. Powiat Jarosławski reprezentował starosta Stanisław Kłopot, który powiedział m.in.: - Obchody 30-lecia istnienia Fundacji im. Heleny i Tadeusza Zielińskich są okazją do wzruszeń i refleksji. Zwłaszcza przez wzgląd na charakter działalności Waszej organizacji, ponieważ niosła i nadal niesie szlachetną pomoc uzdolnionym, wyróżniającym się uczniom. Obok wsparcia materialnego, drugim bardzo ważnym wymiarem działalności Fundacji jest motywacja. Otrzymując stypendium za swoje osiągnięcia, młody człowiek otrzymuje jednocześnie jednoznaczny przekaz, że wysiłek intelektualny jest ceniony, że czas poświęcony na naukę wymiernie procentuje. Władze Fundacji, które reprezentował prezes Marek Puzio, z okazji jubileuszu przyznały pamiątkowe Statuetki (imienia Fundacji oraz imienia gen. Zygmunta Zielińskiego). Otrzymali je: wicewojewoda Jolanta Sawicka, prorektor AGH prof. Rafał Dańko, starosta Stanisław Kłopot, wiceburmistrz Jarosławia Dariusz Tracz oraz ks. Andrzej Surowiec, ks. Grzegorz Delmanowicz, prof. Bronisław Barchański, prof. Anna Siwik, Jarosław Pagacz, Stanisław Kiełbowicz, Adam Tomaszewski, Tomasz Petry, Bogdan Wołoszyn, Ewa Pietraszek, Rzeszotary oraz Wojskowe Centrum Rekrutacji w Jarosławiu (d. WKU). Fundacja jest organizacją pozarządową pożytku publicznego, znaną w środowisku lokalnym głównie z pomocy materialnej uzdolnionej i wyróżniającej się młodzieży. W okresie wspomnianych 30 lat, Fundacja wypłaciła 2876 stypendiów dla uczniów i studentów na łączną sumę ponad 2.227.700 zł. Przypomnijmy, że 28 stycznia Rada Powiatu Jarosławskiego podjęła decyzję w sprawie ustanowienia roku 2022 „Rokiem Rodziny Zielińskich w Powiecie Jarosławskim”. Jednak nie jest to jedyna działalność Fundacji, która powstała dokładnie 13 lutego 1992 roku.  Drugim ważnym celem, określonym przez Fundatora śp. prof. Zbigniewa Zielińskiego jest działalność charytatywna na rzecz osób starszych, przewlekle chorych, bezdomnych, ubogich, niezdolnych do samodzielnej egzystencji oraz na rzecz organizacji i instytucji opiekujących się takimi osobami. Więcej na temat Fundacji znajdą Państwo TUTAJ Twórca Fundacji i jedyny fundator doc. dr hab. Zbigniew Zieliński, syn Tadeusza i Heleny z d. Wątroba, urodził się 4 lipca 1923 roku w Jarosławiu w rodzinie szlacheckiej, pieczętującej się herbem Jelita. - W poczet bohaterów walczących o niepodległość Ojczyzny wpisuje się wiele pokoleń rodziny, których wspólną cechą była miłość Ojczyzny – tłumaczył ideę podjęcia uchwały starosta Stanisław Kłopot. Radni przyjęli ją jednomyślnie. Uroczystości odbyły się w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Jarosławiu, stąd piękne akcenty muzyczne w wykonaniu uczniów i nauczycieli ZPSM. A tymczasem zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z tego wydarzenia.

Relacja z gali 30-lecia dostępna jest TUTAJ