O bieliku słów kilka

• O bieliku słów kilka. Przed Państwem kolejny z artykułów o przyrodzie, która zachwyca na na terenie Nadleśnictwa Jarosław. Tym razem o polskim królu, czyli orle bieliku. Bielik, pochodzący z rodziny jastrzębiowatych jest jednym z największych na świecie i największym w Europie ptakiem drapieżnym. Osiąga wagę od 3 do 7 kg a rozpiętość skrzydeł sięga nawet ponad 2 metry. Na terenie Nadleśnictwa Jarosław znajduje się 4 strefy ochrony bielika, z czego 2 zostały powołane w bieżącym roku. Z uwagi na duże gabaryty ich gniazda również osiągają pokaźne rozmiary – mogą ważyć nawet tonę, są lokalizowane na dużych drzewach, głównie w pobliżu zbiorników wodnych ze względu na łatwiejszy dostęp do pokarmu. Wyprowadza w roku jeden lęg, składający się głównie z 2-3 jaj które muszą być niemal bez przerwy wysiadywane przez dorosłe osobniki, głównie przez samice. Wysiadywanie jaj trwa ok. 40 dni. W tym czasie pożywienie zapewnia głównie samiec. Na ich dietę składają się głównie ryby, inne ptactwo, ssaki a w okresie zimowym często padlina. Pomimo tego, że ich dieta składa się głównie z ryb, nie czynią one szkód w gospodarce rybnej. Polują one przede wszystkim na osobniki chore, pływające przy samej tafli wody, w przeciwieństwie do kormoranów które nurkują w wodzie w poszukiwaniu pożywienia. Można powiedzieć, że bielik jest naszym narodowym ptakiem – znajdujący się tam orzeł biały wzorowany jest na bieliku. Ta symbolika znajduje się również na rewersach monet polskiego złotego dopuszczonego obecnie do obrotu. W Polsce występuje ok. 600-700 par bielików. Jest gatunkiem objętym ścisłą ochroną gatunkową, w miejscu jego gniazdowania powoływana jest strefa ochronna całoroczna, a w jej otoczeniu strefa ochronna okresowej. Ma to na celu zapobiec płoszeniu oraz niepokojeniu gniazdujących ptaków. Na terenie Nadleśnictwa Jarosław znajduje się 4 strefy ochrony bielika, z czego 2 zostały powołane w bieżącym roku. Informacja prasowa (tekst, zdj.): Nadleśnictwo Jarosław; zdj.: Marcin Południewski.
Informacja prasowa Nadleśnictwo Jarosław; zdj.: Marcin Południewski.