Koncert "Adam Kowalski żołnierz i pieśniarz Niepodległej"

  • Wydrukuj
  • Email
  • Koncert "Adam Kowalski żołnierz i pieśniarz Niepodległej". 11 listopada to ważny dzień dla każdego Polaka. Takiemu świętu jak zawsze towarzyszą specjalne uroczystości, które są okazją do patriotycznego upamiętnienia tamtych wydarzeń. W 104 rocznicę odzyskania niepodległości młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, rodzice, ale także przedstawiciele instytucji samorządowych ze Starostą Jarosławskim Stanisławem Kłopotem oraz Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych - Martą Kurpiel, a także Elżbietą Pazyniak - Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu, spotkali się na wyjątkowym koncercie zatytułowanym "Adam Kowalski żołnierz i pieśniarz Niepodległej". Adam Kowalski - legionista, żołnierz Wojska Polskiego, ale przede wszystkim poeta i twórca pieśni. Pisał stale - będąc na froncie, w okopach, w szpitalach wojskowych tworzył wiersze i teksty piosenek żołnierskich. Zebrał je w tomach: "Lutnia w tornistrze" (1934), "100 pieśni żołnierskich" (1937), "Wiersze o Komendancie" (1938) i "Kierunek: Wisła!". Do niektórych także sam ułożył melodie. Spośród jego piosenek największą popularność zyskały: "Modlitwa obozowa", "Morze, nasze morze" oraz "Miała matka trzech synów". Koncert, który był wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu, został zorganizowany dzięki gościnności i bardzo dobrej współpracy z Powiatowym Ogniskiem Baletowym im. Lidii Nartowskiej. Wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tego niezapomnianego wydarzenia, w  szczególności dla Tomasza Dębickiego, który zadbał o stronę muzyczną koncertu i Jakuba Dudy, autora scenariusza. Serdecznie gratuluję fantastycznego występu i dziękuję za zaproszenie. Jestem pod wrażeniem talentu powiatowej młodzieży - powiedział Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot Informacja (tekst) I LO w Jarosławiu, zdjęcia Dorota Pupka
  • Galeria

11 listopada to ważny dzień dla każdego Polaka. Takiemu świętu jak zawsze towarzyszą specjalne uroczystości, które są okazją do patriotycznego upamiętnienia tamtych wydarzeń.

W 104 rocznicę odzyskania niepodległości młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Jarosławiu, rodzice, ale także przedstawiciele instytucji samorządowych ze Starostą Jarosławskim Stanisławem Kłopotem oraz Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych - Martą Kurpiel, a także Elżbietą Pazyniak - Naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Powiatu, spotkali się na wyjątkowym koncercie zatytułowanym "Adam Kowalski żołnierz i pieśniarz Niepodległej".

Adam Kowalski - legionista, żołnierz Wojska Polskiego, ale przede wszystkim poeta i twórca pieśni. Pisał stale - będąc na froncie, w okopach, w szpitalach wojskowych tworzył wiersze i teksty piosenek żołnierskich. Zebrał je w tomach: "Lutnia w tornistrze" (1934), "100 pieśni żołnierskich" (1937), "Wiersze o Komendancie" (1938) i "Kierunek: Wisła!". Do niektórych także sam ułożył melodie. Spośród jego piosenek największą popularność zyskały: "Modlitwa obozowa", "Morze, nasze morze" oraz "Miała matka trzech synów".

Koncert, który był wyjątkową lekcją historii i patriotyzmu, został zorganizowany dzięki gościnności i bardzo dobrej współpracy z Powiatowym Ogniskiem Baletowym im. Lidii Nartowskiej.

Wielkie brawa dla wszystkich zaangażowanych w przygotowanie tego niezapomnianego wydarzenia, w  szczególności dla Tomasza Dębickiego, który zadbał o stronę muzyczną koncertu i Jakuba Dudy, autora scenariusza.

Serdecznie gratuluję fantastycznego występu i dziękuję za zaproszenie. Jestem pod wrażeniem talentu powiatowej młodzieży - powiedział Starosta Jarosławski Stanisław Kłopot

Informacja (tekst) I LO w Jarosławiu, zdjęcia Dorota Pupka