80. Rocznica Pacyfikacji Wsi Rokietnica i Czelatyce

  • Wydrukuj
  • Email
  • 80. Rocznica Pacyfikacji Wsi Rokietnica i Czelatyce. 11 marca 2023 roku w Rokietnicy odbyły się obchody 80 Rocznicy Pacyfikacji Wsi Rokietnica i Czelatyce. Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Rokietnica Witold Szajny. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji osób zamordowanych, w kościele pw. Świętego Mikołaja i Matki Bożej Częstochowskiej w Rokietnicy. Powiat Jarosławski reprezentował Wicestarosta Mariusz Trojak , który złożył kwiaty pod Mogiłą Zamordowanych na Cmentarzu. Za działalność konspiracyjną w Armii Krajowej, w 1943 roku, 45 mieszkańców wsi Rokietnica i 15 ze wsi Czelatyce, zostało ukaranych przez niemieckiego okupanta represyjną akcją pacyfikacyjną. Dokonali jej oprawcy z gestapo i ukraińscy nacjonaliści. Nazwiska ofiar wypisane są na pomniku na miejscowym cmentarzu. Ku pamięci poległych, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy odbył się program artystyczny „Pamięci Ojców Naszych”, przygotowany przez nauczycieli i młodzież szkolną. Źródło: Szkoła Podstawowa w Rokietnicy Zdj. Bartłomiej Kijanka
  • Galeria

11 marca 2023 roku w Rokietnicy odbyły się obchody 80 Rocznicy Pacyfikacji Wsi Rokietnica i Czelatyce. Organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Rokietnica Witold Szajny. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji osób zamordowanych, w kościele pw. Świętego Mikołaja i Matki Bożej Częstochowskiej w Rokietnicy. Powiat Jarosławski reprezentował Wicestarosta Mariusz Trojak , który złożył kwiaty pod Mogiłą Zamordowanych na Cmentarzu.

Za działalność konspiracyjną w Armii Krajowej, w 1943 roku, 45 mieszkańców wsi Rokietnica i 15 ze wsi Czelatyce, zostało ukaranych przez niemieckiego okupanta represyjną akcją pacyfikacyjną. Dokonali jej oprawcy z gestapo i ukraińscy nacjonaliści.

Nazwiska ofiar wypisane są na pomniku na miejscowym cmentarzu. Ku pamięci poległych, w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rokietnicy odbył się program artystyczny „Pamięci Ojców Naszych”, przygotowany przez nauczycieli i młodzież szkolną.

 

Źródło: Szkoła Podstawowa w Rokietnicy

Zdj. Bartłomiej Kijanka